Gıda Hattı

Çocuklar neden uyumaz? Çocuklar nasıl uyutulur?

18 Mayıs 2021, 11:25
Paylaş
Çocuklar neden uyumaz? Çocuklar nasıl uyutulur?

Uyku ile savaşan ya da yatağa gitmeyen bir çocuğun sorunu sadece bebeklerde ve çocukların yürümeye başlayan yıllarında meydana gelen bir şey değil. Yatağa gitmeyi reddetmek ya da uykuya dalmakta zorluk çekmek okul çağındaki çocuklar için de çok yaygın bir sorun olabilir. Peki çocuklar neden uyumaz? Çocuklar nasıl uyutulur?

Bu sorunları en kısa zamanda ele almak gerekiyor. Yeterli uyku ve iyi dinlenmek, özellikle okul çağındaki çocuklar için çok önemli. Yetersiz uyku, konsantre olma, dikkat etme ve öğrenme de çocukların zorluk yaşamasına neden olur. Uyku eksikliği aynı zamanda çocukların ruh hallerini, fiziksel gelişimini ve hatta hastalık ve enfeksiyonlarla savaşma yeteneklerini de etkileyebilir.

cocuklarda-idrar-kacirma-4-gidahatti

Çocuklar neden uyumaz?

“Çocuğum neden uyumuyor” diye düşünüyorsanız, bu faktörleri gözden geçirin.  Çocuğunuz sürekli uyumakta zorluk çekiyorsa, sebebini kesinleştirmeye çalışın.

Çocukların farklı uyku ihtiyaçları var

Yetişkinlerde olduğu gibi, bireysel çocuklar farklı uyku miktarlarına ihtiyaç duyar. Bazıları bir gece dokuz saat uyuyabilir, diğer çocuklar ise dinlenmek için en az 11 veya daha fazla ihtiyacı olabilir. Ortalama olarak, çoğu okul çağındaki çocukların yaklaşık 10 ile 11 saatlik bir uykuya ihtiyacı var. Çocuğunuzun yeterince uyumadığına dair işaretlere dikkat edin. Örneğin sabah kolayca kalkamıyor, konsantre olmakta zorluk çekiyorsa yeterince uyumuyor demektir.

Çocuğunuz heyecanı terk etmek istemeyebilir

Çocuğunuza yatma vakti geldiği söylenirse, ancak ailenin geri kalanı, özellikle de kardeşler, hala televizyon izlemeyi sürdürürse, yatağa gitmek istemeyebilir.

Ani geçişe hazır değil

Çocukların televizyon izlemekten, oyun oynamaktan veya ödev yapmaktan, yatmaya ve uykuya dalması ı zor olabilir. Yatağa gitmeden önce biraz sessiz kalma süresine sahip olduğundan emin olursanız, çocuğunuzu uyutmak için daha fazla başarı elde etme olasılığınız yüksektir.

Aşırı yorgunluk

Ev ödevi, oyun günleri ​​ve okul sonrası aktiviteler arasında okul çağındaki çocukları yorabilir. Bu da, birçok çocukta hiperaktiviteye yol açabilir. Böylece çocuklar uykuya dalmakta zorlanabilir.

Yeterince yorulmamak

Çocuğunuz okuldan sonra öğleden sonra bir şekerleme yapıyorsa, bu onun yatma saatine müdahale ediyor olabilir. Çocuğunuzun işlerini erken yapmasını sağlayın ve erken akşam yemeği verin, böylece akşam erkenden yatağa gidebilir. Hafta sonları ya da yaz aylarında, aktif olduğundan ve yoğun bir gün geçirdiğinden emin olun, böylece yatma saati geldiğinde yorulmuş olacak.

Çocuk nasıl uyutulur?

Çocukların yatmaya ve yatmadan önce uykuya dalmasını kolaylaştırmak için bu stratejileri deneyin.

İyi bir yatma rutini ayarlayın

Banyo ve hikaye çocuğunuzun uykusunu getirmek için harika bir yol olduğunu zaten biliyorsunuz . Ama aynı zamanda televizyonu ve diğer elektronik eşyaları yataktan en az bir saat önce kapatmayı da unutmayın. Çocuğunuz kesinlikle yorulmadığı konusunda ısrar ederse, onun odasında sessizce kitap okumasını sağlayın ya da yatıştırıcı müzik dinletin. 

Yatak odasında rahat etmesini sağlayın

Televizyonu ve bilgisayarı odasından çıkartın ve odanın çok sıcak olmadığından emin olun. Karanlıktan hoşlanmazsa, bir gece lambası seçin. Normalde odasındaki masasında ödev yaparsa, ev ödevi için odasının dışında bir alanı bunun için yaratabilirsiniz. Böylece yatak odasını sadece rahatlamak ve uyumak için kullanır.

Sürekli yataktan kalkmasına izin vermeyin

İşten eve döndükten sonra sizinle çok fazla zaman geçirmediğinde onu yatağa yatırmaktan dolayı suçlu hissedebilirsiniz. Ama o, nasıl dinleneceğini ve odasında uyuyamayacağını öğrenmezse, sadece yaşadığı uyku problemlerini uzar. Nazik sakin olun, ama sağlam olun. Tüm ihtiyaçları karşılandığında yatağa dönmesini ve orada kalması gerektiğini söyleyin. 

Gece ışığını açacağınızı, kapıyı açık bırakacağınızı ve her birkaç dakikada bir kontrol edeceğinizi söyleyin. Ama yatakta kalması gerektiğini söyleyin. Birlikte eğlenceli bir şeyler yapabileceğiniz hafta sonlarında ona birebir zaman ayırdığınızdan emin olun.

Beklenti içinde olmayın

Onu diğer yaştaki çocuklarla karşılaştırmak ya da hemen yatağa gitmesini beklemek sadece sizin hayal kırıklığına uğramanıza yol açacaktır. Onun yerine, gündüz ve gece rutinlerini nasıl ince ayarlayabileceğinizi bulmak için onunla ekip olarak çalışın. Çocuğunuz için neyin işe yaradığını bulmak için uyku zamanlarını ve uyanma zamanlarını kademeli olarak ayarlayın. Sabırlı olun. Sonunda, çocuğunuz ve aileniz için çalışan bir program bulacaksınız.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.