Gıda Hattı

Çocuklar neden ağlar? İşte çocukların ağlama sebepleri

18 Mayıs 2021, 17:10
Paylaş
Çocuklar neden ağlar? İşte çocukların ağlama sebepleri

Çocukların gözyaşı dökmesi normal ve aynı zamanda bir ebeveynin sık sık ağlayan bir çocuk tarafından hüsrana uğratılması da normal. Peki çocuklar neden ağlar? İşte çocukların ağlama sebepleri

Çocuğunuz nasıl konuşulacağını öğrenmeden önce, çocuğunuzun neden ağladığını anlamak oldukça zor olabilir. Çocuklar sözelleştirmeye başladıklarında bile, bir çocuğun ağlamasının nedeni rasyonel olmayabilir.

Çocuklar ağlamak için bazı ilginç nedenlerle ortaya çıkarlar. Ancak, ağlamanın her yaşta sağlıklı olabileceğini unutmayın. Araştırmacılar, ağlamanın insanları rahatlattığını düşünüyor. Buna göre, birkaç gözyaşı dökmek çocuklar için iyi olabilir. Ancak, en iyi nasıl yanıt verileceğine karar vermeden önce, “Çocuğum neden ağlıyor?” diye sormak önemli olabilir.

Çocuğunuz çok yorulmuş olabilir

Çok az uyku, gözyaşlarının gerçek sebebi olabilir. Çocuğun ağlamasının en sık nedenlerinden biri, aşırı yorulmaları olabilir. Bu da bazı akıl dışı davranışlara yol açabilir.

Çocuğun yorgunluğunu önlemek için tamamen doğru bir şey yapamazsınız ancak onu rutin bir uyku programında tutarak minimize edebilirsiniz.  Günün saatine bağlı olarak, çocuğunuzun tekrar kontrolüne kavuşması adına kestirmek için uygun bir yer bırakmak uygun olabilir. Çocuğunuzu uyutamıyorsanız, Çocuklar neden uyumaz? Çocuklar nasıl uyutulur? içeriğimize bir göz atın...

koronavirüsAcıkmış olabilir

Çocuklar açlığa dayanamaz. Hal böyle olunca, acıktıkları ilk anda ağlamaya başlar. Eğer çocuğunuz konuşmayı öğrendiyse, şanslısınız. Çözümü kolay. Ancak henüz konuşmayı öğrenmediyse bu süreç sizin için biraz zorlu olabilir. 

Aşırı uyarılmış olabilir

Doğum günü partileri gibi çılgın oyun yerleri, bir çocuğun olmak istediği yer gibi görünüyor. Ancak bir noktada, koşuşturma çocuklar için çok fazla olabilir. Çoğu zaman, neyin yanlış olduğunu ifade edemezler.

Çocuğunuzun aşırı uyarıldığı zaman gözyaşları görebilirsiniz. Eğer ufaklığınız ağlıyorsa, hiçbir sebep görmüyorsa ve çok gürültülü veya yoğun bir yerde yaşıyorsanız, bir mola vermeyi deneyin. Onu dışarıya ya da daha sessiz bir odaya götürün.

Stresli olabilir

Stres, özellikle küçük yaştaki çocuklarda gözyaşlarının büyük bir sebebidir. Ancak, faturalarını ödemek ve meşgul bir ev çalıştırmak zorunda olan bir ebeveyn olarak, bir çocuğun ne hakkında stres altında olduğunu merak edebilirsiniz.

Cevap, bir çok şey! Aşırı yoğun olan çocuklar çok stresli olabilirler. Yaratıcı olarak oynamak ve rahatlamak için boş zamana ihtiyaçları vardır.

Çocuklar ayrıca, okul değişimi, hatta gece haberlerinde duydukları olaylar gibi, etraflarında olup bitenlerden de rahatsız olabilirler.

Stresli olan genç çocukların çevreyi değiştirmek için yardımınıza ihtiyacı olacaktır. Stresli durumların azaltılması, duygularını daha iyi yönetmelerine yardımcı olabilir.

Daha büyük çocuklar streslerini yönetmek için öğrenme becerilerinden yararlanabilirler. Derin nefes alma egzersizleri ve meditasyondan egzersiz ve boş zaman aktivitelerine kadar, sağlıklı stres azaltma aktiviteleri çocuğunuzun duyguları üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmasını sağlar.

İlgi istiyor olabilir

Çocuklar ağlamanın, dikkatinizi çekmenin harika bir yolu olduğunu biliyor. İlgi, negatif olduğunda bile davranışı güçlendirir. Yani, “çığlık atmayı kes” veya “neden şimdi ağlıyorsun?” derken, çocuğunuzun öfke nöbetleri devam etmesini teşvik edebilir.

Mümkün olduğunda çocuğunuzun davranışını göz ardı edin. Çocuğunuz ilginizi çekerken göz temasından kaçının ve konuşma yapmayın. Anlayışlı bir kitleye sahip olmadığında yüksek sesle çığlık atmanın eğlenceli olmadığını görecek.

Bir şey istiyor olabilir

Küçük çocuklar, istekler ve ihtiyaçlar arasındaki farkı anlamıyor. Yani bir şey istediklerinde, şu anda ona ihtiyaç duyduklarını iddia ediyorlar.

Onu parka götürmenizi istiyorsa, hayal kırıklığı ve çaresizlik gözyaşları dökmeye başlar. Hayır dedikten sonra sizi manipüle etmek için gözyaşlarını kullanabileceğini göreceksiniz. 

Dolayısıyla empati göstermek önemli olsa da, gözyaşlarının davranışınızı değiştirmesine izin vermeyin. "şu anda üzgün olduğunuzu anlıyorum," ya da "parka da gidemeyeceğimiz için üzgün olduğumu anlıyorum" gibi şeyler söyleyin. 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.