Gıda Hattı

Çocukken bilgisayar oyunu oynamak zekayı geliştirebilir!

27 Kasım 2021, 16:00
Paylaş
Çocukken bilgisayar oyunu oynamak zekayı geliştirebilir!

Yeni bir araştırma, bilgisayar oyunu oynamanın eğlenceli zaman geçirmek dışındaki bir faydasını ortaya çıkardı.

Oberta de Catalunya Üniversitesi (UOC) tarafından yapılan araştırmada, bilgisayar oyunları oynamanın bilişsel görevlerdeki beceriyi arttırdığı belirlendi. Üstelik oyun oynamayı bıraktıktan yıllar sonra da bu etki geçerli.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar  Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayınlandı.

Çalışmada, geçmişte video oyunları oynayan veya hiç oynamamış 18 ile 40 yaş arasındaki 27 katılımcı yer aldı. İlk olarak tüm katılımcıların bilişsel becerileri test edildi.

Daha sonra her katılımcı 10 gün boyunca, her gün 1.5 saat bilgisayar oyunu oynadı. Antrenman döneminin hemen sonrasında ve 15 gün sonrasında, tekrar bilişsel becerileri test edildi.

Katılımcılara oynatılan oyun, bulmaca çözülen ve beyinde yapısal değişikliklerle ilişkilendirilen Super Mario 64 oyunuydu. Bir gruba, oyun performansının artıp artmayacağını görmek amacıyla müdahalesiz bir beyin uyarma yöntemi olan transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) da uygulandı.

Oyun oynamak çalışma belleği performansını arttırıyor, etkisi yıllar sürüyor!

Tüm gruplardan katılımcıların oyun performansının arttığı tespit edildi. TMS uyarı yönteminin etkili olduğu görülmedi. Katılımcılar, antrenman dönemi öncesinde çalışma belleği görevlerinde farklı performans sergilerken, 15 saatlik oyun dönemi sonrasında benzer sonuçlar gösterdi.

Araştırmacılar, ergenlik öncesi dönemde aktif olarak oyun oynayan kişilerin, bu dönemde oyun oynamayanlara kıyasla çalışma belleği görevlerinde daha iyi performans sergilediğini gösterdi. Super Mario 64 oyunu ile antrenman yapmak bu farkı kapatsa da, oyun oynamanın getirdiği avantajların yıllarca sürdüğü belirlendi.

Araştırmacılar yaptıkları açıklamada, “Ergenlik döneminden önce oyun oynayanlar, oyun oynamayı bırakmış olsalar dahi çalışma belleği görevlerinde daha iyi performans sergiledi. Bu görevlerde, sonuç almak için bilgiyi zihinde tutabilmek ve manipüle edebilmek gerekiyor” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.