Gıda Hattı

Çocuğunuz kız mı olacak oğlan mı? Tahmin etmek kolay

29 Eylül 2019, 15:00
Paylaş
Çocuğunuz kız mı olacak oğlan mı? Tahmin etmek kolay

Çocuğunuzun cinsiyetini hamile kalmadan bilmeniz mümkün mü? Araştırmaya göre, kesin olmasa da yakın bir tahminde bulunmak mümkün. Newcastle Üniversitesi'nce yapılan ve yüzlerce yıllık aile ağaçlarını inceleyen araştırma, erkeklerin genlerinin müstakbel çocuğunun cinsiyetinde rol oynadığını gösterdi. Buna göre, erkekler çocuklarının kız ya da oğlan olması ihtimalini kalıtımsal yoldan alıyor. Yani birçok erkek kardeşi olan bir erkeğin oğlan çocuğu, birçok kız kardeşi olan bir erkeğin ise kız çocuğu sahibi olma olasılığı daha yüksek.

Araştırmada 927 ailenin soy ağacı incelendi. toplam 556 bin 387 kişiyi kapsayan bu veri Kuzey Amerika ve Avrupa'da 1600'lü yıllarda yaşamış kişilere kadar uzanıyor. Araştırma sonucunda kız ya da oğlan çocuğuna sahip olmanın kalıtımsal olduğu ortaya koyuldu. Evolutionary Biology dergisindeki araştırmaya göre aynı durum kadınlar için geçerli değil.

Normal şartlarda bebeğin cinsiyeti, erkekten gelen bir kromozomla belirleniyor. Sperm eğer X kromozomu içeriyorsa bu annenin X kromozomu ile birleşerek (XX) bir kız çocuğu dünyaya gelmesini sağlıyor. Erkekten Y kromozomu gelirse, bu anneden gelen kromozomla XY şeklinde birleşerek oğlan çocuğu doğması ile sonuçlanıyor. Araştırmaya göre bir erkeğin spermlerinde daha çok X ya da daha çok Y kromozomu bulunması, henüz keşfedilmemiş bir genin çalışması sonucu oluyor. Daha büyük bir ölçekte bakıldığında daha çok X ya da daha çok Y kromozomuna sahip erkeklerin oranı, her yıl doğan çocukların cinsiyetlerinin oranı ile örtüşüyor.

Çocuğun kız ya da oğlan olmasını etkileyen genler nasıl işliyor?

Genler allel denilen iki parçadan oluşuyor, bunların her biri bir ebeveynden kaynaklanıyor. Erkeklerde bu durum üç farklı kombinasyonla sonuçlanabiliyor:

  • mm kombinasyonuna sahip erkeklerin spermlerinde daha fazla Y kromozomu
  • ff kombinasyonuna sahip erkeklerin spermlerinde daha fazla X kromozomu
  • mf kombinasyonuna sahip erkeklerin spermlerinde ise eşit ağırlıkta X ve Y kromozomu bulunuyor.

Bazı erkeklerin daha fazla oğlan, bazılarının daha fazla kız çocuğuna sahip olmasına neden olan gen, toplumda erkek ve kadın sayısının nasıl dengelendiğini de açıklıyor. Buna göre, örneğin bir toplumda çok fazla erkek varsa, kadınlar daha kolay eş bulabiliyor. Daha fazla kız çocuğuna sahip olan erkekler, bu sayede genlerini daha fazla nesle aktarabiliyor, böylelikle de sonraki nesillerde daha fazla kız çocuğu doğarak toplumdaki kadın-erkek oransızlığını dengeliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.