AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Çocuğunuz ilkokula başlamaya hazır mı?

Sadiye Akbulut

TÜM YAZILARI

Sadiye Akbulut

13 Nisan 2019, 11:09

Okullar Eylül ayında başlasa da, biz daha erken dönemlerde bu çalışmaları yaparız. Yeni eğitim öğretim dönemi başlayana kadar, hangi alanlarının desteklenmesi çocuk açısından faydalı olacaksa, ebeveynler ile net bir şekilde paylaşılır.

Çocuğunuz ilkokula başlamaya hazır mı? | Sadiye Akbulut

Okul öncesi dönemde ebeveynlerin en çok sorduğu soruların başında, çocuklarının ilkokula hazır olup olmadıkları gelir. Artık okul öncesi eğitimin sona erdiği, 30-40 dakika boyunca sırada oturacağı, 10’ar dakikalık molalarda kendi ihtiyaçlarını gidereceği bu dönem, çocuğun ilkokula hazırbulunuşluğunu fark etme açısından çok önemlidir.

Bu hazırbulunuşluk çok iyi değerlendirilmelidir. Çünkü çocuğun doğduğu ayla, ilkokula hazırbulunuşluğu bazen paralel olmayabilir.

Okullarda, çocuktaki ilkokula hazırbulunuşluk düzeyini görmek için bir takım çalışmalar yapılır. Çocuğun, bilişsel, psiko-motor ve duygusal gelişimi değerlendirilir. Dolayısıyla çalışmayı yapacak kişinin, yaş gelişim özelliklerini çok iyi bilmesi gerekir. Hiçbir çocuk, tek bir gelişim alanı temel alınarak değerlendirilmemelidir.

Sadece ince motor becerilerini ya da bilişsel gelişimini değerlendirmek yeterli olmaz. Özellikle çocuğun duygusal gelişimi çok önemlidir.  Yapılan gözlemler de bu gelişim basamaklarını değerlendirme açısından önem taşır. Örneğin;

  • Çalışmanın yapılacağı odaya nasıl girdi?
  • Çalışma esnasında oturmakta zorlandı mı?
  • Çalışma sırasında sık sık ne zaman biteceğini sordu mu?
  • Çalışma kurallarına tutumu nasıl oldu?
  • Kendisi yeni kurallar koymaya çalıştı mı ya da kuralları bozmaya çalıştı mı?
  • Kendini ağlayarak mı ifade etti?
  • Çalışma esnasında küstü mü?

Bu maddeler tek başına öğrencinin ilkokula hazır bulunuşluğu ile ilgili yorum yapmaya yeterli değildir, ancak bize çok şey anlatır. Çalışma esnasında yapılan bu gözlem sonuçları aile ile paylaşılır. Paylaşılmasının sebebi de ailelerin farkındalık kazanmasıdır.

Bu gözlemlerin temel amacı, çocuğu ve ebeveyni doğru yönlendirmek olmalıdır. Okullar Eylül ayında başlasa da, biz daha erken dönemlerde bu çalışmaları yaparız. Yeni eğitim öğretim dönemi başlayana kadar, hangi alanlarının desteklenmesi çocuk açısından faydalı olacaksa, ebeveynler ile net bir şekilde paylaşılır.

Örneğin; aileden, ev ortamında düzenlemeler yaparak destek vermeleri istenebilir.

Öğretmenlere not

Sevgili öğretmenler, velilerimize öğrencilerle ilgili paylaşımda bulunurken onların öncelikle “anne-baba” olduğunu unutmadan cümlelerimizi seçelim.

Anne-Babalara not

Sevgili anne-babalar, bazı tutum ve davranışlarımızda değişikliğe gitmediğimiz sürece, okul öncesi hazırlık sınıfını tekrar tekrar okutmamızın çocuğa faydası olmayacaktır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.