Gıda Hattı

Artık doğacak çocuğunuzun göz rengini seçebileceksiniz! Geleceğe hoş geldiniz…

4 Ekim 2018, 13:37
Paylaş
Artık doğacak çocuğunuzun göz rengini seçebileceksiniz! Geleceğe hoş geldiniz…

Birçok kişi, bebeklerin göz rengini belirleyen olasılıkların hesaplandığı biyoloji derslerine girmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte bu hesaplar artık geçmişte kalıyor...

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir doğum kliniği, bazı modern genetik izleme tekniklerini kullanarak anne ve babaların doğacak çocuklarının göz rengini seçmesine olanak veriyor.

Kısırlık-anne-baba-bebek-gidahatti

Göz rengini ebeveynlerin isteğine göre seçebiliyorlar

Wall Street Journal’da yayınlanan bir habere göre, Fertility Institutes isimli bir klinik, genetik hastalıkların tespiti için embriyoları test etmekte kullanılan teknolojiyi göz rengi tespit etmek için kullanıyor. Bu yöntemle birlikte ebeveynlerin istedikleri tercih ettikleri göz rengine sahip olma ihtimali en yüksek embriyolar seçilebiliyor.

Yöntem mevcut kalıtsal sınırların ötesine geçemiyor. Örneğin anne ve babanda çekinik durumda da olsa ailelerinden aldıkları renkli göz geni bulunmuyorsa bu yöntem sihirli bir şekilde çocuğun göz rengini değiştiremiyor. Ancak çiftin 6’da 1 oranda da olsa nadir göz rengi şansı varsa, ailenin istediği bir embriyoya denk gelene kadar test devam ettirilebiliyor.

anne-baba-bebek-1-gidahatti

Embriyo seçimi etik açıdan sorunlu bir uygulama mı?

Henüz doğmamış bir çocuğu göz rengine göre tercih etmek veya etmemek ahlaki açıdan hassas bir konu. Bunun devamında diğer öjenik (insan nüfusunun genetik kalitesinin iyileştirilmesini hedefleyen) uygulamaların önü açılabilir.

Bugün bir klinik çocuğun göz rengini seçmeye olanak tanırken; yarın embriyoların saç rengi, boy, zeka ve diğer özelliklere göre seçilmesinin önü açılabilir.

Bebeklerin adeta tasarlanmasına ilişkin bu uygulamalar hakkında toplumun karar vermesinin tartışmalı bir süreç olacağı düşünülüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.