Gıda Hattı

Coca-Cola, Türkiye'ye 175 Milyon Dolar Yatıracak

9 Nisan 2008, 22:57
Paylaş

Coca-Cola İçecek, Türkiye’nin yanı sıra faaliyet gösterdiği 6 ülkeye bir de Pakistan’ı eklemeye hazırlanıyor.

"Satış yaptığımız ülkelerin tamamı Müslüman olduğu için alkollü içecekler ile rekabet etmeyişimiz avantaj sağlıyor" diyen Coca-Cola İçecek CEO’su Michael O’Neill, Türkiye’ye yapacakları yatırımın hiçbir yıl 175 milyon doların altında kalmayacağını söylüyor.

The Coca-Cola Company ürünlerinin Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Azerbaycan, Irak, Suriye ve Ürdün’deki şişeleyicisi Coca-Cola İçecek, faaliyet gösterdiği ülkelere Pakistan’ı da eklemeye hazırlanıyor. Coca-Cola İçecek CEO’su Michael O’Neill, 2007’de 1 milyar 926 milyon YTL ciro elde ettiği Türkiye’ye yapacakları yatırımın hiç bir yıl 175 milyon doların altında kalmayacağını söyledi.

Pakistan’ı da bünyesine kattıktan sonra hedeflerindeki tüketici sayısını 160 milyon artırarak 330 milyon kişiye ulaştırdıklarına dikkat çeken O’Neill, şöyle konuştu, "İleriye bakınca bu bizim için inanılmaz bir büyüme fırsatı. Bu yolla gelişmekte olan ülkelerde işin püf noktalarını ve çatışmaları daha kolay öğreniyoruz. Yeni bölge ile birlikte şu an 12 olan tesis sayımıza 6 tesis daha eklemiş olacağız. Irak’ta ve Elazığ’da da birer tesis için çalışmalara başladık. Bu tesislerin de tamamlanmasıyla birlikte 2008 sonundaki fabrika sayımız 20’ye çıkacak. Satış konusunda faaliyet gösteriğimiz Suriye’de de yine üretim tesisi arayışlarımız var."

Türk tüketicisinin sadece fiyat odaklı hareket etmediğine dikkat çeken O’Neill, Türkiye’deki rekabet koşullarını şöyle değerlendirdi: "Sizler için tazelik ve kalite önemli. Türkler kötü olana sırf ucuz diye para harcamak istemez. Pazara giren güçlü ve yeni markalar önce pazar payımızı olumsuz etkiledi. Ancak, şimdi pazar payımız eskisinden de yüksek. Yani bu bize artı değer katmış oldu. Bu markaların pazarı büyüttüğüne inanıyorum."

Coca-Cola İçecek’in 2007 yılı cirosunun yüzde 19 artış gösterdiğine dikkat çeken Michael O’Neill, şöyle konuştu: "2006’da 1 milyar 667 milyon YTL olan ciromuz bugün 1 milyar 926 milyon YTL’ye ulaştı. Topam ciromuzdaki yüzde 19’luk artışın yanısıra Türkiye operasyonlarımızdan doğan ciro yüzde 16, yurtdışı operasyonlarımızın cirosu ise yüzde 42 oranında yükseldi. Yurtdışı operasyonlarımızın toplam hacmi 329 milyon YTL’ye ulaştı."

Coca-Cola İçecek’in operasyonlarında dominant rol oynayan ülke yüzde 80’lik payıyla Türkiye. Şirketin yurtdışı operasyonlarında ise Kırgızistan yüzde 42, Azerbaycan da yüzde 30’luk payla öne çıkıyor. Ürdün’ün yüzde 20’lik pay aldığı operasyonlarda Kırgızistan’ın yüzde 6, Suriye ve Irak’ın yüzde 2’lik payları bulunuyor.

Müslüman ülkelerde alkol rekabeti yok, avantajlıyız

Coca-Cola İçecek CEO’su Michael O’Neill, sorumluluk alanlarındaki ülkelerin Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Azerbaycan, Pakistan, Irak, Suriye ve Ürdün olduğunu hatırlatarak, "Satış yaptığımız ülkelerde nüfusun büyük bölümü Müslüman olduğu için alkollü içeceklerle rekabet etmeyişimiz bize avantaj sağlıyor" dedi.

Türkiye yatırımcı için doğal çekim merkezi gibi

Rusya’da Coca-Cola’nın kuruculuğu ve Genel Müdürlüğü’nün yanısıra 15 yıl boyunca İrlanda’da da Yatırım Ajansı’nın Başkanlığını yapan O’Neill, Türkiye’nin yatırım için doğal bir çekim merkezi olduğunu şöyle anlattı: "Ben Rusya’da Coca-Cola’nın faaliyetlerini ilk başlattığımda herkes deli olduğuma inanmıştı. Bence Türkiye mükemmel bir fırsat. Komşularınız, konumunuz, entellektüel birikiminiz çok önemli avantajlarınız. Bu odaklanma şirketlerin Türkiye’ye ve doğuya yatırımlarını teşvik ediyor. Bunu geliştirmek için lokal yönetimlerin vergi avantajı sağlamaları ve eğitimli işgücüne yapılacak yatırımlar önemli."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.