Gıda Hattı

Coca-Cola, Türkiye Desteği İle Dünyada Yüzde 13 Büyüdü

20 Ekim 2007, 11:46
Paylaş

Dünyanın en büyük alkolsüz içecek firması Coca-Cola’nın bu yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleştirdiği yüzde 13’lük büyümede Türkiye’nin de katkısı oldu.

The Coca-Cola Company İcra Başkanı Muhtar Kent, Coca-Cola’nın dengeli coğrafik ve portföy büyümesini güçlendirmeyi başardığını söyledi.

Dünya içecek devi Coca-Cola’nın üçüncü çeyrekte yüzde 13’lük büyüme göstermesinde Türkiye de katkı sağladı. Şirketin, uluslararası operasyonlarındaki büyümede gelişmekte olan ülkelerin katkısı büyük olurken, büyümede etkisi bulunan ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. Coca-Cola’nın üçüncü çeyrek sonuçlarında, yeni markalar Coca-Cola Zero ve karbonatsız içecekler, büyük satışlar, gelişmekte olan pazarlardaki destek, küresel dağıtım sistemini güçlendirme ve CEO ve Başkan Neville Isdell’in dönüşüm stratejisi etkili oldu.

The Coca-Cola Company İcra Başkanı Muhtar Kent, Coca-Cola’nın üçüncü çeyrek sonuçlarının yatırımcılarla paylaşıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Coca-Cola’nın dengeli coğrafik ve portföy büyümesini güçlendirmeyi başardığını söyledi. Uluslararası operasyonlarının, şişeleme sisteminin ve dünyadaki markalarının gücü aracılığıyla uluslararası operasyonların şirket için sonuçlarda sürücü güç olduğunu belirten Kent, "Uluslararası operasyonlarda ünite hacmi üçüncü çeyrekte yüzde 8, ilk yarıda yüzde 9 arttı. Bu bizin küresel erişimimizi, şişeleme partnerlerimizin icra kabiliyetlerini gösteriyor. Uluslararası operasyonlarlarımızda hacim büyümesinde bir kere daha gelişmekte olan ülkeler etkili oldu. Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya, Türkiye, Filipinler, Pakistan ve Doğru Avrupa’da iki basamaklı büyüme rakamlarını gerçekleştirdik" dedi.

Afrika’da da bütün iş ünitelerinde sağlam büyüme sağlandığına değinen Kent, Latin Amerika’da da büyüdüklerini, Meksika’da yüzde 7 büyüme kaydettilerini belirtti. Kent, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çin’de de iki basamaklı büyümeyi başardık. Pazar rotamızı devam ettirmek ve hızlı pazar yeri değişimi için altyapımıza, agresif ve stratejik şekilde yatırım yapıyoruz. Çin’de, 120 bin outlet’i aktif hale getirdik, 175 bin yeni soğutucu yerleştirdik, bir milyar kasa satılmasını sağladık. Çin’de, Sprite yüzde 30 büyüyerek, çok iyi performans gösterdi. Filipinler’de, çift basamaklı büyüme beklentilerimizin önünde oldu. Buradaki pazara yatırıma devam ediyoruz. Hindistan’da güçlü çift basamaklı hacim büyümesi, 2006’da buradaki franchise’ın temellerini yeniden inşa etmemizin etkisini gösteriyor. Sonuç olarak, uluslararası operasyonların ve operatörlerimizin performansından memnunuz."

Coca-Cola Zero İki Basamaklı Büyüme Getirdi

Muhtar Kent, 51 ülkede satılan Coca-Cola Zero’nun Kuzey Amerika’da yüksek iki basamaklı büyüme sağladığını dile getirerek, Kuzey Amerika’nın da içerdiği ülkelerin şirketin içecekte pazar payı kazanmasına yardım ettiğini kaydetti. Fakat hala Coca-Cola’nın yapması gereken şeyler var. Avrupa Birliği’nde yüzde 2 oranında hacim düşüşü yaşadı. Coca-Cola, bunu Dünya Kupası nedeniyle bir önceki yılda hızlı büyümeye ve soğuk yaza bağladı. Ama buna karşın grubun gelirleri yüzde 6 arttı. Kent, Kuzey Amerika’daki şirketin sonuçlarından memnun olmadığını belirterek, daha yüksek performans sözü verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.