Gıda Hattı

Coca-Cola Nijerya Başkanı Cem Kumral

18 Haziran 2007, 17:13
Paylaş

Dünya devi Coca-Cola’da Türklerin yükselişi sürüyor. Coca-Cola’nın Nijerya Başkanlığı'na, Cem Kumral atandı. Coca-Cola'nın Afrika kıtasındaki ikinci en önemli pazarı olan Nijerya Bölüm Başkanlığı'na getirilen Kumral, Coca-Cola'nın şişeleme ortaklarından Sabco’da (Doğu ve Kuzey Afrika ile Güney Doğu ve Güney Batı Asya’dan sorumlu) Operasyon Üst Yöneticisi olarak görev yapıyordu.

Coca-Cola Şirketi’ne 1991’de giren Cem Kumral, Türkiye’deki özel müşterilerden sorumlu satış müdürü, bölge pazarlama müdürü ve genel müdür olarak görev yaptı. 1998-2000 arasında Rusya birimini yöneten Kumral 2001 sonunda Coca-Cola Doğu Afrika Bölgesi (Uganda, Tanzanya, Kenya, Etiyopya) genel müdürlüğü görevine getirildi. 2004 başlarında şişeleyici Sabco bünyesinde Mozambik’in de dahil olduğu Doğu Afrika Bölgesi’nde İcra Başkanı (COO) olarak görevlendirilen Kumral’ın yönetiminde çift haneli büyüme yaşanırken verimliliği artırıcı uygulamalarla kârlılık üç katın üzerinde arttı.

2006’da altı Afrika ülkesi daha sorumluluğu altına giren Kumral, bu dönemde Doğu ve Kuzey Afrika ile Güney Doğu ve Güney Batı Asya COO’luğu görevine getirildi. Evli ve iki çocuk babası olan Cem Kumral, Boğaziçi Üniversitesi pazarlama bölümünden mezun oldu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.