Gıda Hattı

Coca -Cola'nın Yeni Patronu Muhtar Kent

10 Aralık 2007, 17:15
Paylaş

Dünyanın en değerli markası Coca -Cola’nın başına bir Türk geçiyor. Coca -Cola’nın ikinci adamı Muhtar Kent 1 Temmuz’dan itibaren şirketin CEO’su olarak görev yapacak. 2005 yılının nisan ayında Coca -Cola Kuzey Asya , Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanlığı’na atanan Muhtar Kent , bir süredir Coca -Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Neville Isdell’e bağlı olarak Kuzey Amerika dışındaki tüm operasyonlardan sorumluydu. Şirketin başındaki Neville Isdell’in 2004 yılında göreve gelirken kendisine veliaht olarak Kent’i seçtiği belirtiliyordu.

1 Temmuz’da devralacak

Coca-Cola Şirketi Yönetim Kurulu, CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell’in, 1 Temmuz 2008 tarihinde görevini Muhtar Kent’e devretmesine ilişkin öneriyi dün onayladı. Yeni yapıya göre, halen şirketin İcradan Sorumlu Başkanı (COO ) olan Muhtar Kent, 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren CEO unvanını alacak. Her iki üst düzey yönetici, 1 Temmuz 2008 tarihine kadar olan geçiş döneminde, şimdiki unvanları ile görevlerine devam edecek. Neville Isdell ise Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2009"daki yıllık hissedarlar toplantısına kadar sürdürecek.

Coca -Cola Kent ile büyüyecek

Coca -Cola Direktörler ve Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı James D . Robinson, “Coca -Cola sürdürülebilir büyümeye odaklı bir kuruluştur. Büyüme stratejimiz, görev ve unvan devirlerinin de ayrıntılı bir planlama ile gerçekleştirilmesini gerektiriyor. Muhtar Kent ile yürüttüğümüz başarılı ortak yönetim modelinin üzerine kurulan bu yapı, Coca -Cola’nın tüm dünyadaki işini genişleterek büyümesini sağlayacaktır” dedi.

Kent: Önderlik etmek çok büyük bir onur

Coca-Cola’da CEO unvanını 1 Temmuz 2008"de devralacak olan Muhtar Kent de düşüncelerini “Coca -Cola şirketine önderlik etmek çok büyük bir onurdur” şeklinde aktardı. Kent şunları söyledi: “Yönetim Kurulu’nun bana gösterdiği güvene minnettarım. Coca -Cola sisteminin dünya çapında sürdürülebilir büyüme stratejisi için kurduğumuz sağlam yapıyı daha da geliştirmeye çalışacağım.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.