Gıda Hattı

Coca Cola İçecek'te büyüme devam ediyor

2 Haziran 2008, 17:03
Paylaş

Bu yılın ilk çeyreğinde satış gelirini yüzde 22, satış hacmini ise yüzde 15 oranında artıran Coca Cola İçecek, yeni markası Zero'yu Suriye ve Ürdün pazarına sundu.

The Coca-Cola Company ürünlerinin Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Irak, Suriye ve Ürdün'deki şişeleyicisi Coca-Cola İçecek A.Ş, 2008'in ilk çeyreğinde de büyümesini sürdürdü. Bu yılın ilk üç ayında satış hacmini, 2007'nin aynı dönemine göre yüzde 15 artırarak 91 milyon üniteye çıkaran Coca Cola İçecek'in, satış gelirleri ise yüzde 22'lik yükselişle 391.4 milyon YTL'ye ulaştı. Coca-Cola Company'nin Pakistan'daki şişeleyici şirketi Coca-Cola Beverages Pakistan Ltd'nin belli bir kısım hissesini satın almak için görüşmelerini sürdüren şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Michael A. O'Neill, satış gelirlerini satış hacminin, FAVÖK (finansman giderleri, amortisman giderleri ve vergi öncesi kâr) rakamını ise satış gelirlerinin üzerinde büyütmeyi başardıklarını söyledi.

Zero Ürdün ve Suriye'de

Coca-Cola markasının son zamanlarda yaptığı en büyük yeniliklerden biri olan Coca-Cola Zero'nun Türkiye'deki satış performansının çok başarılı olduğunu ifade eden O'Neill, "Türkiye'deki bu başarımızdan cesaret alarak Coca-Cola Zero'yu nisan ayında Suriye ve Ürdün'de de pazara sunduk" dedi.

Coca-Cola İçecek'in iş hacminin yüzde 80'ini oluşturan Türkiye operasyonlarının 2008 yılının ilk çeyreğinde çok iyi performans gösterdiğini belirten O'Neill, satış hacminin yüzde 16'lık artışla 74 milyon ünite kasaya ulaştığını söyledi. O'Neill, uluslararası operasyonlarının ise Kazakistan'daki ekonomik yavaşlamaya ve geçen yılın ilk çeyreğindeki yüksek büyümeye rağmen iyi bir performans gösterdiğini ve 2007 yılının aynı dönemine göre yüzde 8 artışla 17 milyon ünite kasa satış rakamına ulaştığını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.