Gıda Hattı

Coca-Cola CEO'su Kent: Yatırım Seviyemiz Ülkeyi Yukarıya Taşıyacak Güçte Değil

8 Mayıs 2008, 15:50
Paylaş

Dünya Türk Girişimcileri Konseyi Genişletilmiş İstişare Kurulu Toplantısı’nın öğle yemeğine konuk olan Coca-Cola İcra Başkanı Muhtar Kent, şu anda Türkiye’deki yatırım seviyesinin, bu ülkeyi bir üst seviyeye taşıyacak güçte olmadığını belirterek, “Türkiye’nin tıpkı Çin’de, Hindistan’da, İrlanda’da, İspanya’da olduğu gibi büyük küresel sermayelerin sürekli girdisine ihtiyacı var. Türkiye, bu tarz sermayeleri çekmede rekabetin en ön saflarında yer almalı ve bunu yapmanın yolu da daha fazla güven, şeffaflık ve devamlılık yaratmadan geçiyor” dedi.

Coca-Cola için Türkiye’nin, büyümeye son derece hazır bir ülke olduğunu belirten Kent, şöyle devam etti: “Bizim sistemimizde dünyanın en büyük 20 ülkesinden biri. Türkiye genç ve dinamik. Türkiye giderek şehirleşiyor, büyüyor, girişimci. Bütün bunlarla birlikte yapılacak çok ama çok iş var. Yapılacak işler kolay değil ama çok gerekli. Unutmayalım ki bardaklarının dolu tarafını anlatma becerisini gösterebilenler daha avantajlı oluyorlar.”

Ekonomik sıkıntılar gibi, fırsatların da nereden çıkacağının öngörülemediği dinamik gelişmeler yaşandığını, fırsatlar ve ödüllerin, dengeleri yeni baştan kurabilecek kadar önemli boyutlarda olduğunu vurgulayan Kent, 2020 yılına kadar dünya ekonomisinin 20 trilyon dolar daha büyümesinin beklendiğini, bunun Kuzey Amerika ve Japonya’nın toplamından daha büyük, yeni bir pazar demek olduğunu söyledi. Kent, “Bu, benzeri görülmemiş bir ekonomik gelişme ve bunun da Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için müthiş fırsatları beraberinde getirdiği de ayrı bir gerçek” dedi.

Muhtar Kent, hayattaki tutkularından birinin Ayvalık’ta bulunan zeytinliği olduğunu ifade ederek, “Mükemmel bir zeytinyağını üretmek, inançlı olmaya, yeteneğe, sabırlı çalışmaya ve de tabii ki tabiat anaya bağlıdır. Tabiat ve insan birlikte ideal şartları oluşturmaya çalışırsa dünya standartları ortaya çıkar” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.