AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Coca Cola’dan alkollü içecek hamlesi!

Coca Cola’dan alkollü içecek hamlesi!
11 Mart 2018, 11:00

Japonya’da piyasaya alkollü bir içecek sürmeyi planlayan Coca Cola, bu hamlenin piyasada makul bir deneme olacağını söyledi.

Firma, Chu-Hi içeceğinin potansiyelini keşfetmek amacıyla bu hamleyi planladığını açıkladı. Alkol içeren bir içecek olan Chu-Hi, geleneksel olarak shochu adı verilen distile alkollü bir içecek, maden suyu ve aroma kullanılarak yapılıyor.

Coca Cola Japonya iş biriminin başındaki isim olan Jorge Garduno, “Daha önce düşük alkollü içecek kategorisini denemiştik. Bu hamle de, esas alanımız haricindeki fırsatları keşfetmeye devam ettiğimizi gösteren bir örnek” diye konuştu.

coca-cola-fabrika-gidahatti

Japonya’nın eşsiz ve özel kültürü

Firmanın geçmişinde buna benzer  alkollü içecek hamlesi pek yok. Bu yeni ürün haricinde içecek devinin alkollü içecek sattığı tek örnek 1977 – 1983 yılları arasında, alt kuruluşu Wine Spectrum kanalıyla satılan şarap ürünleri.

Garduno yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Coca Cola her zaman, neredeyse tamamen alkolsüz içeceklere odaklandı. Bu hamlemiz, piyanın çok spesifik bir bölümü için yaptığımız makul bir deneme. Chu-Hi kategorisi neredeyse tamamen Japonya’ya özgü.”

coca-cola-icecek-2-gidahatti

Yeni ürün cenneti Japonya

Japonya, içecek inovasyonu ve hızlı ürün döngüsünün görüldüğü bir yer olarak biliniyor. Firmanın Japonya iş birimi her yıl 100’e yakın yeni ürünü piyasaya sürüyor. İnovasyonlar arasında Coca-Cola Plus gibi, ilave besinsel lif içeren son derecede ilginç ürünler bulunuyor.

Garduno, “Küresel olarak alkollü ve alkolsüz içecekler aynı sistemle satılabiliyor. Bunu kendi piyasamızda denemek bize mantıklı geldi.

Ancak tüm dünyada insanların Coca Cola’dan böyle bir şey beklememesi gerektiğini düşünüyorum. Birçok firma zamanla Japonya’ya benzese de, buradaki kültürün halen son derecede özel ve benzersiz olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle burada ortaya çıkan birçok ürün burada kalacak.”

Euromonitor International isimli analiz firmasında Alkolsüz İçecekler Birimi’nin başında görev yapan Howard Telford, Coca-Cola gibi firmaların, sınırları kesin çizgilerle ayrılmayan geleneksel ürünlerde fırsatlardan istifade etmek istediğini ifade etti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.