AramaArama
Gıda Hattı

Cleveland Fed Başkanı Mester : Faiz artırımını uzun süre ertelemek riskli

3 Nisan 2016, 08:04
Paylaş
Cleveland Fed Başkanı Mester : Faiz artırımını uzun süre ertelemek riskli

Faiz artırımı uzun süre ertelenmemeli açıklamasında bulunan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, faiz artırımını uzun süre ertelemenin riskleri olduğunu söyledi 

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, faiz artırımını uzun süre ertelemenin riskleri olduğunu belirterek, "FOMC'nin ekonominin gerisinde kaldığını düşünmüyorum ancak para politikasının etkilerinin zaman aldığı göz önünde tutulursa, harekete çok erken geçmenin riskleri olduğu kadar sonraki adımları atmak için çok uzun süre beklemenin de riskleri var." dedi.

Mester, New York'ta yaptığı bir konuşmada, para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Amerikan iş gücü piyasasının küresel olumsuzluklara rağmen, direncini koruduğunu belirten Mester, ücretlerin de son aylarda yavaşta olsa yükseldiğini ifade etti.

Mester, ücretlerdeki artışın iş gücü piyasasındaki sıkılaşmayla hızlanacağını ön görürken, bunun enflasyonun gelecek birkaç yıl içinde yüzde 2 hedefine ulaşma ihtimalini güçlendirdiğini kaydetti.

FED-gidahatti

ABD ekonomisinin direncini hatırlamalıyız Fed'in para politikasını ayarlarken ABD ekonomisinin çalkantılı dönemlerdeki direncini göz önünde tutması gerektiğini vurgulayan Mester, "Gerçek ve beklenen ekonomik performansı, görünümü çevreleyen riskleri ve politika hedeflerimize yönelik ilerlemeyi ele alındığında, benim şu anki değerlendirmem, bu yıl ekonomiye verilen desteğin kademeli olarak azaltılmasının uygun olacağı yönünde." diye konuştu.

Mester, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) mart toplantısında faizlerin sabit tutulmasına karşı çıkmadığını anımsatarak, bu kararın daha fazla veriye ihtiyaç duyulmasından kaynaklandığını belirtti.

Bununla, ekonominin gelecek dönemde kademeli faiz artışlarını mümkün kılacağını savunan Mester, sözlerini şöyle tamamladı: "FOMC'nin ekonominin gerisinde kaldığını düşünmüyorum ancak para politikasının ekonomiye etkilerinin zaman aldığı göz önünde tutulursa, harekete çok erken geçmenin riskleri olduğu kadar sıkılaştırma yolunda sonraki adımları atmak için çok uzun süre beklemenin de riskleri var."

Haber Etiketleri

FED

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.