Gıda Hattı

Cizleme nedir? Cizleme tarifi - Cizleme yapılışı - Cizleme hangi yöreye ait

2 Ocak 2022, 21:43
Paylaş
Cizleme nedir? Cizleme tarifi - Cizleme yapılışı - Cizleme hangi yöreye ait
Cizleme nedir ve cizleme tarifi son günlerde başta ev hanımları olmak üzere birçok kişi tarafından araştırılıyor. Peki cizleme nasıl yapılır? İşte cizleme tarifi.

Cizleme nedir ve cizleme tarifi son günlerde başta ev hanımları olmak üzere birçok kişi tarafından araştırılıyor. Peki cizleme nasıl yapılır? Cizleme nedir? İşte cizleme tarifi.

Cizleme tarifi için malzemeler

 • 1tatlı kaşığıaktif kuru maya(5-6 g)
 • 1,5su bardağısüt(300 ml)
 • 1su bardağıılık su(200 ml)
 • 1adetyumurta
 • 1,5su bardağıun(220-230 g)

Cizleme tarifi

 1. Kuru maya ve ılık suyu bir karıştırma kabına alın. Hafifçe karıştırıp 5 dakika kadar bu şekilde bekletin, ardından yumurta ve sütü ekleyerek güzelce çırpın.
 2. Üzerine unu yavaş yavaş ilave ederek karıştırmaya devam edin. Tüm unu ekledikten sonra yavaşça çırpıcıyla karıştırın.
 3. Karışım homojen bir hale geldikten sonra ılık bir yerde 30-40 dakika kadar dinlendirin.
 4. Dinlenen harcınızı pişirmeden önce çırpıcıyla tekrar karıştırın. Tercihen yapışmaz bir tavaya kepçe yardımıyla dökerek hızlıca yayın. Dilerseniz sıvı yağ veya tereyağı da kullanabilirsiniz.
 5. Üst kısmı göz göz olup kuruduktan sonra diğer tarafını pişirmeye devam edin. Her cizleme için toplamda 2 dakika pişirmek yeterli olacaktır.
 6. Ilıkken üzerine tereyağı sürerek servis edebilirsiniz. Tuzlu, tatlı olarak tüketebilirsiniz. Afiyetler olsun!

Cizleme nedir? Cizleme hangi yöreye ait?

Mayalı cıvık hamur ile kızgın tavada yağlı ya da yağsız olarak hazırlanan büyük ve kalın krep. Cizleme ismi daha çok Bolu yöremizde kullanılan isimdir. Trakya yöresinde akıtma ismi ile bilinir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.