AramaArama
Gıda Hattı

Çipura nedir? Çipura yetiştiriciliği nasıl yapılır?

1 Eylül 2021, 14:00
Paylaş
Çipura nedir? Çipura yetiştiriciliği nasıl yapılır?
Çipura nedir? Çipura yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan Çipura ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki Balon Balığı nedir? Balon Balığı yetiştiriciliği nasıl yapılır? 

Çipura nedir? Çipura yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan Çipura ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki Balon Balığı nedir? Balon Balığı yetiştiriciliği nasıl yapılır? 

Çipura nedir? Çipura yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Çipura özellikle Ege Bölgesi'nde çok aranılan ve sevilen bir balık türüdür. Bu sebeple yetiştiriciliğine karşı sürekli bir ilgi duyulmuş ve 1980'lerden sonra başlayan çalışmalar sonucu ülkemizde bir hayli başarılı üreticilik uygulamalarına ulaşılmıştır. Akdeniz ülkeleri olan Yunanistan, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde de çok kıymetli bir balıktır. Bu sebeple bu ülkelerde de üreticilik çalışmaları yeni gelişmeler göstermiştir. Ülkemizde de bu konu da yoğun çabalar neticesinde gelinen nokta yüz güldürücüdür. 2012 yılı itibariyle ülkemizde yetiştirilen çipura miktarı 35-40 000 ton dolayındadır. Bu gelişmelerin daha da artacağı beklenmektedir.

ÇİPURA BALIKLARlNIN BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Çipura balığının zoolojideki yeri; Subclassis:

ÇİPURA BALIKLARININ DOGADAKİ YAŞAMI

Çipura balığı İngiltere kıyılarından tüm Akdeniz bölgelerine kadar yaygın bir türdür. Ülkemizde ise daha çok Güney ve Ege Bölgeleri'nde bulunmaktadır. Hatta İstanbul balıkçılarının çoğu pek tanımaz. Bu sebeple fiyatı Ege'de İstanbul'a nazaran daha yüksektir. İstanbul'da alyanak olarak tanınmakta ise de yetiştiriciliğinin çoğalması sonucu İstanbul ve ülkemiz sektöründe da çipura adı ile tanınmış bulunur. Bentik bir tür olup, deniz dibinde yemlenir. Büyüme hızı bölgelere göre biraz farklı olabilir. Ege'de Aralık-Mart arası doğan yavrular İlkbaharda 30-50 gr., 1. Yaz sonunda ise 100 gr.' geçerler.

Bu balıkların 30-50 gr. Arası olanlarına ince lidaki, 100 gr. Dolayındakilere lidaki, 100-180 gr. Olanlarına kaba lidaki, 200 gr. Ve daha yukarı ağırlıkta olanlarına Çipura adı verilir. 2. Yaştan sonra balıklar porsiyonluk olan 200-250 gr.'ı geçmiş olurlar ki bu boy balıklar, en yüksek fiyatla satılır. Ege bölgesi dalyanlarında özellikle lidaki ve kaba lidaki boyunda önemli miktarlarda çipura üretilir. Yetiştiricilik şartlarında ikinci yazın ortalarından itibaren 250-350 grama ulaştırılmaya çalışılarak turizm mevsiminde lokantalara balık verilmesi amaçlanır.

Çipura balıkları kırmalık tabir edilen alanlardan hoşlanırlar. Genel olarak dip balıkları grubuna girerler. Günün belirli saatlerinde kıyılara kadar gelir ve yem ararlar. Bu sebeple sabah ve akşamları sığ sularda daha bol avlanabilirler.

Çipura balığı optimum gelişmeyi 22-25°C'de gösterir. 6-32°C'ler arası yaşayabilir. Çok soğuk sulardan hoşlanmaz ve aşırı sıcaklık değişimlerinde ölürler. Bu sebeple dalyanları sonbaharda terk ederler. %10-40 tuzluluğa dayanabilirler. Tuzluluğun %10'dan aşağı düşmesi iyi değildir. Bu sebeple fazla miktarda tatlı su alan dalyanlarda tuzluluk oranı çok düşer ise dalyanı terk etmek isterler.

Anatomik yapı bakımından, vücut yüksek ve yandan basıktır. Pektoral yüzgeçler yanlara yerleşmiştir. Pelvik yüzgeçte 5'ten fazla ışın vardır. Sırt yüzgeci önde ve sert ışınlıdır. Vücut baş kısma kadar pul ile örtülü olup, pulları serttir. Yan çizgi belirgin şekilde oluşmuştur. Ağız ve diş yapısı sert olup, kabuklu canlıları bile kırabilecek niteliktedir. Sağlam dişleri ile küçük midye ve yengeçleri kolayca kırarak yiyebilirler. Küçük yengeç yavruları çok sevdikleri gıdalar arasında olduğundan tırnak boyundaki yengeçler ile olta
avcılığı son derece başarılı olur. Bu türün olta ile avcılığı çok zevklidir.

5-25 ın. Derinlikte yaşamayı severler. Balık lar yaşlandıkça derinlerde yaşamayı tercih eder. Bu sebeple dalyanlarda iri balıklar daha az avlanır, ikinci yaşta fazla miktarda kıyılara yanaşmaya ve bu sebeple dalyanlara girmeye meyil göstermezler. Özellikle 3. Yaştan sonra derin yerleri tercih ederler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.