Gıda Hattı

Cipste Yağsız Dönem

27 Kasım 2007, 15:40
Paylaş

Tüm dünyada obeziteye karşı mücadele başlatıldığı bu dönemde Frito Lay’in, bazı ürünlerinde bu aydan itibaren yağ oranlarında yüzde 10 azalmaya gittiği, Cheetos ürünlerinin ise artık yüzde 40 daha az doymuş yağ içereceği belirtildi.

Frito Lay Türkiye Genel Müdürü Tuncer Akgün , firmanın 120 ülkede yılda 2,5 milyon ton tuzlu çerez satışı gerçekleştirdiğini belirtti. Firma olarak ürünlerini geliştirmek amacıyla dünya geneline yayılmış araştırma-geliştirme (AR -GE ) merkezlerinde çalışmalar yaptıklarını ifade eden Akgün, bu kapsamda ürünlerin içindeki lif, protein gibi besin öğelerini artırıcı geliştirmelerin yanında, meyve sebze içeriği katılmış ürün çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

Akgün, yağ, tuz gibi besin öğelerinin azaltılması yönünde çalışmalar yaptıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Tüketicilerimize aynı kalitede ürünleri sunabilmek için en uygun çözümler araştırılıyor, bazı pazarlarda denemesi yapılan çözümler aşamalı olarak geri kalan ülkelerde de uygulanıyor. Türkiye’de de Cheetos ürünlerimizde bu aydan itibaren yağ oranımızda yaptığımız yüzde 10 azaltmayı, önümüzdeki dönemde yeni yağ indirimleri ve diğer kategorilerde yeni ürünler takip edecek. ‘İyi yağlar’ olarak bilinen doymamış yağ oranını yükselten ve ‘kötü yağlar’ olarak nitelendirilen doymuş yağ oranını yüzde 40 azaltan HOSO (High Oleic Sunflower Oil ), Türkiye’de ilk defa Cheetos portföyünde kullanılmaya başlandı. Cheetos ürünleri artık yüzde 40 daha az doymuş yağ içerecek ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olacak.” Akgün , gelecek aydan itibaren tüm Cheetos ürün portföyü ile kullanımına başlanan HOSO’nun, kademeli olarak tüm Frito Lay Türkiye ürün portföyünde kullanılır hale geleceğini söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.