Gıda Hattı

Çıplak ayak yürümenin sağlığa faydaları var mı?

8 Ocak 2022, 11:56
Paylaş
Çıplak ayak yürümenin sağlığa faydaları var mı?

Topraklanma olarak da bilinen yeryüzünde çıplak ayakla yürümek, genel esenliği ve sağlığı iyileştirmenin yanı sıra çeşitli fizyolojik faydalara da sahip.

Çıplak ayakla yürümek tedavi edici olarak kabul ediliyor. Aslında yapılan araştırmalar yerde çıplak ayakla yürümenin, yeryüzündeki tüm negatif yükü ayaklarımız aracılığıyla vücuda emmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

“Topraklama” vücudunuz toprakla doğrudan temas halindeyken çalışıyor ve vücutla toprak arasında bir elektrik bağlantısı kuruyor.

Doğayla bağlantı kurmanın zihin ve beden için iyi olmasının birçok nedeni bulunmakta.

En son fen dersi aldığınız zamanı düşünürseniz, insanlar dahil her şeyin atomlardan oluştuğunu hatırlayabilirsiniz. Bu mikroskobik parçacıklar, çiftler halinde gelen eşit sayıda negatif yüklü elektronlar ve pozitif yüklü protonlar içeriyor.

Bu nedenle bir atom elektron kaybetmedikçe nötr haldedir. Bir atomun eşleşmemiş bir elektronu olduğunda, hücrelerimize zarar verebilen ve kronik inflamasyona, kansere ve diğer hastalıklara katkıda bulunan bir "serbest radikal" haline geliyor. Bu durum vücudumuz için “olumlu” bir şey değil!

Toprakla doğrudan fiziksel temasın faydalı fizyolojik etkilere sahip olmasının bir nedeni, dünya yüzeyinin negatif bir yüke sahip olması ve sürekli olarak antioksidan görevi gören serbest radikalleri nötralize edebilen elektronlar üretmesi olarak bilinmekte.

Sirkadiyen ritimler ve sinir sistemi

Araştırmalar ayrıca, Dünya yüzeyiyle fiziksel temasın, otonom sinir sistemimizi düzenlemeye ve diğer şeylerin yanı sıra vücut ısısını, hormon salgısını, sindirimi ve kan basıncını düzenleyen sirkadiyen ritimlerimizi gündüz/gece döngüsüyle senkronize tutmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Vardiyalı çalışanlarla ilgili araştırmaların kanıtladığı gibi, iç saatlerimizin senkronizasyonunun bozulması bir dizi sağlık sorunuyla bağlantılı oluyor.

Son olarak cildinizin, bir seferde en az 30 dakikaya kadar toprakla temas ettirin. Yani Dünya’nın elektriğinin herhangi bir doğal iletkeni ile vücudunuzun temas etmesine izin verin. Sonuçları kendi içinizde değerlendirin. Sizi hem mental hem fiziksel anlamda rahatlatacaktır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.