AramaArama
Gıda Hattı

Cinsel isteksizlik vücudun demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir

30 Ağustos 2021, 12:20
Paylaş

Demir eksikliğinin vücudumuzdaki etkileri saymakla bitmez. Cinsel isteksizlik de bunlardan biridir. Neyse ki, beslenmenizde yapacağınız küçük değişikliklerle bu durumu aşmanız mümkündür.

Demir eksikliği Türkiye’de özellikle kadın ve çocuklarda sık görülen bir durumdur. Demir eksikliğine bağlı kansızlık ağır sonuçlar doğurabildiği için bu durumun mutlaka besinler ve gıda takviyeleri ile giderilmesi gereklidir.

Demir, kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin yapısına girerek oksijenin taşınmasına yardımcı olur. Demir eksikliğinde yeterli miktarda oksijen taşınamaz. Enerji üretimi için gerekli olan oksijen temini aksadığında ise kalp yorulur, kişi kendini güçsüz hisseder, uyku hali ve yorgunluk dikkat çekici hale gelir, cinsel isteksizlik başlar.

kansızlık

Kansızlık cinsel isteksizliği beraberinde getiriyor

Hatalı beslenme alışkanlıkları; sigara, alkol ve stres gibi cinsel gücü olumsuz etkileyen faktörlerin arasında yer almaktadır. Cinsel gücün artmasında ise en önemli faktör kan dolaşımının hızlanmasıdır.

Beslenme düzeninde yapılacak ufak değişikliklerle cinsel yaşantınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Özellikle cinsel gücün artmasına yardımcı olan besinlerden çikolata, somon, ananas, ahududu, böğürtlen, çilek, kiraz, yaban mersini, avokado, domates, kabuklu deniz ürünleri, acı pul biber, zencefil, kuruyemişler ve sarımsak gibi besinlere günlük beslenmenizde mutlaka yer vermelisiniz.

Demir eksikliği ile başa çıkmanın pratik yolları

Demir eksikliğinin cinsel gücünüzü olumsuz etkilememesi için şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Demir içeriği yüksek besinler olan karaciğer, kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, üzüm, pekmez, kuru baklagiller, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık, susam gibi besinlere günlük beslenmede mutlaka yer verilmelidir.
  • C vitamini demir emilimini arttırırken hemoglobin üretiminde de önemli rol oynar. Bu yüzden demirden zengin besinler yerken, yanında C vitamini de almaya dikkat etmek gerekir. Kivi, portakal, mandalina, bol limonlu salata bol miktarda C vitamini içeren yiyeceklere örnek olarak verilebilir.
  • Yumurta yanında taze sıkılmış portakal suyu veya greyfurt suyu tüketmek yumurtadaki demirin emilimini arttırır.
  • Yumurtayı haşlamak yerine menemen yaparak domates, soğan, kırmızı biber ilavesi ile pişirdiğinizde yemeğe C vitamini eklemiş olduğunuz için demir emilimi artabilir.
  • Ispanağın yumurta ile pişirilmesi demir emilimini arttırır.
  • Çayda bulunan fitat ve tanenlerin demir emilimini azaltmamaları için çayı açık ve limonlu içmek faydalı olabilir.
  • Kalsiyum demir emilimini engeller, bu yüzden süt ve sütlü ürünler demir takviyeleriyle birlikte tüketilmemelidir.

Sağlıkla ve aşkla kalın,

Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.