Gıda Hattı

Çinli turistlerde coronavirus şüphesi! Sağlık Bakanı ne dedi?

28 Ocak 2020, 00:43
Paylaş
Çinli turistlerde coronavirus şüphesi! Sağlık Bakanı ne dedi?

Aksaray’da coronavirüs şüphesiyle 10 Çinli turist ile kafilenin rehberi ve tur şoförü karantina altına alındı. Aksaray dışında diğer illerde şüpheli olarak görülen vakalardan hiçbirisinin coronavirüs olmadığını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çin’den bir hafta önce gelmiş olmalarıyla arkadaşlar şüphelendi. Aksaray’dan gönderilen numunenin daha sonuçları çıkmadı” dedi.

Olay, Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde yaşandı.

Kapadokya bölgesine gelen Çinli turist rahatsızlandı

Edinilen bilgiye göre, Aksaray ve Nevşehir Kapadokya bölgesine tur otobüsü ile gezmeye gelen Çinli turistlerin otobüsünde Çinli bir turist aniden fenalaşarak baygınlık geçirdi. Bunun üzerine tur şoförünün sağlık ocağına götürdüğü araçta bulunan 10 Çinli turist ve kafile rehberi ile Türk şoför olmak üzere 12 kişi ambulanslarla Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Hastaneye getirilen 12 kişi gözlem altına alınarak tetkikler başlatıldı.

Aksaray Valisi: “Tedbir amaçlı gözlem altındalar, şu anda bir sıkıntı yok”

Yaşananlar sonrası Aksaray Valisi Ali Mantı, İl Sağlık Müdürü Kerem Yeşildağ ile açıklama yaptı. Endişeye yer olmadığını belirten Mantı, şu bilgileri verdi:

“Bugün 16.15 sıralarında, Kapadokya turu kapsamında ilimiz Sultanhanı ilçesine gelen Çinli 10 kişilik turist kafilesinde, şoför ve rehberler birlikte 12 kişilik kafilede bir Çinli vatandaş öksürük şikayeti ile sağlık ocağına müracaat ediyor. Daha sonra diğer vatandaşlar da hep birlikte Eğitim Araştırma Hastanesine müracaat ediyorlar. Eğitim Araştırma Hastanemizde tedbir amaçlı gözlem altına alınıyorlar.

Şu anda herhangi bir sıkıntı yok. Özellikle sosyal medyada yayılan BOTAŞ Tuz Gölü depolama sahasındaki işçilerin başına böyle bir iş geldiği, böyle bir vaka olduğuyla ilgili haberler gerçek dışı. Tuz Gölü ile depolama sahası ile herhangi bir alakası yok. Sadece 10 Çinli vatandaş ve 2 Türk vatandaşımız şu anda tedbir amaçlı gözlem altında.”

Aksaray İl Sağlık Müdürü Yeşildağ ise, “Bu yaptığımız sadece tedbir amaçlı. Çinli vatandaşlardan birisi öksürük ve ateş şikayeti, geldiği yeri de dikkate aldığımızda biz tedbir amaçlı müşahedeye aldık bunları. Akciğer filmleri normal. Tam kanlarını çektirdik, tam kanları da normal. 24 saat bunları müşahede edeceğiz. Kanlarını aldık ve bakanlığımıza gönderdik. Bakanlığımızdan sonuçlar 24 saat içinde çıkacak. Sonuçların gelmesini bekliyoruz. Şu anda bir sıkıntı söz konusu değil. Vatandaşlarımıza şunu tavsiye ediyorum. Normal gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi tedbir amaçlı sadece hijyene dikkat etmemiz lazım. Bunlar dünyanın gündeminde olduğu için bunları izole etmemiz ve tedbir amaçlı kontrol altında tutmamız gerekiyor. Burada biz şu anda durdurduk ve kontrol ediyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Sonuçlar çıktıktan sonra tekrar bilgilendireceğiz.” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Koca’dan coronavirüs açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, şu ana kadar kesin, coronavirüs tanısı alan hiçbir hasta olmadığını söyledi.

Şüpheli olan hasta olduğunu belirten Koca, “Denizli’de olmuştu, Nevşehir’de olmuştu. İzmir’de aynı şekilde bir vakamız vardı, Konya’da olmuştu. Bu vakamız da ağırlıklı olarak H1, N1, pozitif olarak sonuçlandı. Dolayısıyla daha önce Aksaray dışında diğer illerde şüpheli olarak görülen vakalarımızdan hiç birisinin coronavirüs olmadığını söylemek istiyorum. Aksaray’daki olayda ise 12 kişiden 1 kişinin ateş, bulantı ve ishal olması ve Çin’den bir hafta önce gelmiş olmalarıyla arkadaşlar şüphelendi. Gönderilen numunenin daha sonuçları çıkmadı. Ama vakanın şu an coronavirüs denme durumunun olmadığını ve özellikle daha çok Çin’den gelen klinik olarak ishal ve ateş yakılması olduğu için erken dönemde takip edilip genel durumunun iyi olduğunu, herhangi bir sağlık probleminin de olmadığını özellikle söylemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.