Gıda Hattı

Çin’in Hong Kong için dezenformasyon girişimleri, Twitter’a politika değiştirtti!

20 Ağustos 2019, 14:25
Paylaş
Çin’in Hong Kong için dezenformasyon girişimleri, Twitter’a politika değiştirtti!

Twitter, Çin’in Hong Kong’da suçluların iadesi yasa tasarısına karşı protestolar hakkında sosyal medya platformları üzerinden yürüttüğü dezenformasyona yönelik faaliyetleri üzerine, devlet kontrolündeki medya şirketlerinden reklam almayacağını duyurdu.

Sosyal medya platformu Twitter, Hong Kong’da devam eden protestolar hakkında Çin’in sosyal medya platformları üzerinden dezenformasyon faaliyetleri yürüttüğünün anlaşılmasının ardından, reklam politikasını değiştirdi.

Çin dezenformasyonu, reklam politikasını değiştirtti!

Twitter açıklamasında, artık devletlerin kontrolündeki medya şirketlerinden reklam alınmayacağı bildirildi. Açıklamaya göre, 30 günlük bir sürenin ardından artık söz konusu kaynaklardan reklamlar engellenecek.

Twitter’ın sağlıklı söylemi ve açık iletişimi koruma arzusunun altı çizilen açıklamada, takip edilmesi tercih edilen hesaplarla iletişime geçilmesiyle, reklamverenler (ve de halihazırda takip edilmeme ihtimali bulunan hesaplar) tarafından yaratılan içeriklerle iletişime geçilmesinin farklı şeyler olduğu, Twitter’ın her ikisi için de politikaları olmasına karşın reklamverenler için standartların daha yüksek olduğu kaydedildi.

Yeni kural kararlılıkla uygulanacak

Reklam politikasında yeni kuralların kararlılıkla uygulanacağı vurgulanan açıklamaya göre, Twitter, editoryal ya da finansal açıdan devlet kontrolündeki medya şirketlerinin platformda kampanya yayınlamasına bundan böyle izin vermeyecek. Söz konusu uygulamadan etkilenecek hesaplar, platformda başka bir kısıtlamaya tabi tutulmayacak.

Twitter açıklamasında, reklam politikalarındaki değişikliğin bir süredir gündemde olduğu ve direkt Çin’in aktivitelerine yönelik bir adım olmadığını da belirtildi. Ancak platformdaki Çin menşeli 936 hesabın kapatıldığı duyurulmuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.