Gıda Hattı

Çin’in Avrupa’daki yatırımları 10 milyar Euro’yu aştı!

22 Mayıs 2022, 13:27
Paylaş
Çin’in Avrupa’daki yatırımları 10 milyar Euro’yu aştı!

Hazırlanan bir rapor, 2020’de pandemi nedeniyle 7,9 milyar Euro’ya gerileyen Avrupa’daki Çin yatırımlarının tutarının, 2021’de yüzde 33 artarak 10,6 milyar Euro’ya yükseldiğini ortaya koydu. Ancak Avrupa'daki Çin yatırımları, hala 2016’daki 47 milyar Euro’luk zirve seviyesinin çok gerisinde…

AB üyesi ve aday ülkelerden özel sektör temsil kuruluşlarını bünyesinde toplayan, Türkiye’den TÜSİAD ve TİSK’in de üyesi olduğu Avrupa Özel Sektör Konfederasyonu BusinessEurope, AB tarafından resmen Avrupa özel sektörünün temsil kuruluşu olarak tanınıyor.

BusinessEurope, 2021 yılında Çin’in AB27 ve Birleşik Krallık'taki doğrudan yabancı yatırımları ile ilgili son gelişmeleri ele almak amacıyla Rhodium Group ve Mercator Institute for China Studies (MERICS) tarafından hazırlanan yıllık raporun çıktılarının değerlendirildiği bir webinar düzenledi.

Çin’in Avrupa’daki yatırımları 2021’de toparlandı

AB ve Çin arasındaki mevcut siyasi gerilim konularının yanı sıra, COVID-19 pandemisinin ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin neden olduğu ekonomik aksaklıklar bağlamında Çin ile AB ilişkilerini değerlendiren ve Çin’in AB’deki yatırımlarına ilişkin güncel veriler sağlayan raporda paylaşılan bilgilerden bazıları şöyle:

  • Çin'in küresel düzeydeki dış yatırımlarının 2021 yılında eski seviyesine ulaşmadığı ancak, Avrupa'ya yönelik yatırımlarının toparlandığı; 2020'de pandemi nedeniyle 7,9 milyar Euro'luk seviyeye inen Avrupa’daki Çin yatırımlarının 2021'de %33 artarak 10,6 milyar Euro'ya yükseldiği görülüyor.
  • Bu artışın Çin'in ülke dışına sermaye çıkışına ilişkin kontrol uygulamaları, pandemi ile ilgili seyahat kısıtlamaları ve AB’de yürürlükte olan doğrudan yatırımların önceden taranmasına ilişkin yasal düzenlemelere rağmen gerçekleştiği belirtiliyor.

En büyük işlem, Philips satın alması!

  • 2021'deki artışın büyük çoğunluğunun tek işlemden kaynaklandığı; Hong Kong merkezli özel sermaye şirketi Hillhouse Capital’in Philips'in beyaz eşya birimini satın aldığı belirtiliyor.
  • Bununla birlikte, Avrupa'daki Çin yatırımlarının 2016'da görülen üst seviye olan 47 milyar Euro'ya kıyasla çok düşük seviyelerde kaldığı görülüyor.

  • Genel olarak yatırım hacminin düşük gerçekleştiği ve az sayıda büyük anlaşmaların mevcut olduğu bir ortamda açık ve uzun süreli yatırım eğilimlerinin belirlenmesinde güçlükle karşılaşıldığı, 2021 yılı içerisinde Çin’in Avrupa’da başka satın alım işlemleri yapacağına ilişkin açıklamaların sonuçlanmadığı tespiti paylaşılıyor.
  • Çin devletine ait işletme tarafından İspanya enerji sektörüne 600 milyon Euro tutarında yatırım yapılması sonucunda Çin’in Güney Avrupa'daki yatırımlarının %36 artarak 1 milyar Euro’ya ulaştığı belirtiliyor.
  • NATO’ya üyelik başvurusuyla Rusya’nın tepkisini çeken Finlandiya'ya yönelik yüksek miktarda Çin yatırımı (891 milyon Euro) nedeniyle Kuzey Avrupa'daki Çin yatırımları 1,2 milyar Euro'da sabit kalırken, bölgedeki en büyük anlaşmanın Shenzhen Mindray'in Fin tıbbi cihaz üreticisi Hytest Invest OY'yi 560 milyon Euro'ya satın alması olduğu, İrlanda'daki Çin yatırımının 238 milyon Euro seviyesinde bulunduğu ve ByteDance'in (Tiktok) İrlanda’da yerel bir veri merkezine yönelik yatırımlarının devam ettiği ifade ediliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.