Gıda Hattı

Çin’e süt ürünleri ihracatında yeni adım

15 Kasım 2015, 12:31
Paylaş
Çin’e süt ürünleri ihracatında yeni adım

G20 Zirvesi öncesinde Antalya’da bir araya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ‘Türk Kirazlarının Çin'e İhraç Edilmesine Yönelik Bitki Sağlığı Gereklilikleri Protokolü’ ile ‘Türkiye'den Çin'e İhraç Edilecek Süt Ürünleri İçin Veterinerlik ve Sağlık Şartları Konusunda Protokol’e imza koydular.

Türkiye ve Çin heyetleri arasında 7 işbirliği protokolü imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında Regnum Carya Otel’de gerçekleştirilen görüşmenin ardından iki ülke heyetleri arasında 7 anlaşma imzalandı.

Bu anlaşmalardan ikisi tarım alanında yapıldı. ‘Türk Kirazlarının Çin'e İhraç Edilmesine Yönelik Bitki Sağlığı Gereklilikleri Protokolü’ ile ‘Türkiye'den Çin'e İhraç Edilecek Süt Ürünleri İçin Veterinerlik ve Sağlık Şartları Konusunda Protokol’, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi arasında imzalandı.

Çin, süt ve süt ürünleri ihracatı için son iki yıldır hedef pazarımız haline gelmişti. İki ülke arasında özellikle süt ve süt ürünleri ihracatında Veterinerlik ve Sağlık Şartları konusunda görüşmeler devam ediyordu. Antalya’da imzalanan protokolün Çin’e yapılacak süt ve süt ürünleri ihracatımızın önünü açacak yeni bir adımı oluşturuyor.

Ekonomi Bakanlığı tarafından bu yıl hazırlanan “Pazara Giriş Engelleri 2015 Raporu”na göre, Çin tarafından, ülkemiz ihracatı açısından büyük önem arz eden et-et ürünleri, süt-süt ürünleri, tavuk eti-tavukayağı, yaş sebze-meyve gibi temel tarım ürünlerinin ithalatında “İthalatta Risk Analizi Süreci” uygulanıyor. İlgili mevzuat uyarınca, ihracatçı ülke tarafından tamamlanmak zorunda olan pazara erişim süreci mevcut olduğu belirtilen raporda süreç şöyle özetleniyor:

“Söz konusu süreçte, ürünü ihraç edecek ülkenin yetkili otoritesi tarafından ilgili Çin kuruluşu olan AQSIQ’ya yapılacak ürün spesifik başvurunun alınmasını takiben, AQSIQ tarafından ilgili ülkeye anket formu iletilmektedir. Muhatap ülke tarafından hazırlanan cevapların alınması sonrasında dosya üzerinden inceleme yapılmakta; bunu, yerinde incelemeler takip etmektedir. Bilahare AQSIQ tarafından hazırlanan rapor muhatap ülke ile paylaşılmakta ve ilgili ülkenin Çin’e ihracat gerçekleştirebilecek bir ülke olmasına kanaat getirilmesi halinde iki ülke arasında yapılan müzakereler sonunda bir protokol imzalanmaktadır. Söz konusu protokolün Sertifikasyon ve Akreditasyon İdaresi (Certification and Accreditation Administration) tarafından onaylanmasının ertesinde muhatap ülke, spesifik ürünü ihraç edebilmektedir.

AQSIQ bünyesinde halihazırda 10-12 kişilik kısıtlı sayıda bir ekip, tüm ülkelerin ithalatta risk analizi süreçlerinin değerlendirilmesinde yetkili olup, ihracatçı ülkelerce cevapların zamanında AQSIQ’ya iletilmesi halinde, süreç en erken bir ila bir buçuk yıl arasında tamamlanabilmektedir. İlgili ülke tarafından iletilecek cevapların yeterli bulunmaması halinde ise, süreç daha da uzayabilmektedir.

Bu çerçevede, gerek AQSIQ’daki yetkili personel sayısının başvuruları karşılamaktan uzak olması, gerek sürecin tamamlanma süresinin zaman alması tarım ürünlerinin Çin pazarına erişimini ciddi olarak engellemektedir. Nitekim ülkemiz tarafından Çin’e ihraç edilmek istenen ancak yukarıda bahse konu sürecin uzunluğu yanında süreç içerisinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle süt ve süt ürünleri, tavukayağı ve Antep fıstığı kalemlerinde önemli potansiyellerin bulunmasına karşılık bu ürünlerde Çin’e ihracat gerçekleştirilememektedir.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.