Gıda Hattı

Çin’e ihracatta yıllık hedefine 8 ayda ulaştı

23 Eylül 2021, 11:50
Paylaş
Çin’e ihracatta yıllık hedefine 8 ayda ulaştı

Türkiye'den Çin’e tavuk eti ve ürünleri ihraç eden ilk firma olan Gedik Piliç, yıllık ihracat hedefine 8 ayda ulaşarak büyük bir başarıya imza attı. 55 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Gedik Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gedik, “Biyogüvenlik ve hijyen konularında bizi daha iyi gördükleri için Çin Hükümeti bizi kabul etti. 2021 yılında 80 milyon dolar ihracata ulaşacağız” dedi.

Çin Hükümeti yetkililerin denetimleri sonucunda, Türkiye’den yeterlilik alabilen tek firma olarak Kasım 2020’den bu yana Çin’e ihracat yapan Gedik Piliç, her ay bu ülkeye 40 konteyner tavuk gönderiyor.

Yıllık 25 milyon dolar ihracat hedefleyen marka, bu rakama 8 ayda ulaşarak, ihracat çıtasını bir kademe daha yükseltti.

Sektörde Çin’e açılan ilk firma!

Türkiye’de birçok teknolojik yeniliği ilk kullanan entegre tesis olarak yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini belirten Gedik Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gedik, “Sektörde Çin’e açılan ilk firmayız. Geçtiğimiz yıl Kasım ayından Ağustos ayına kadar yaklaşık 8 ayda yapmış olduğumuz ihracat, bizim 1 yılda düşünmüş olduğumuz ihracatı tamamladı. Çin’e ihracatımızın 25 milyon dolar olacağını söylemiştim. Şu anda 2021 yılı için 40-45 milyon dolar civarında bir ihracatımız olacak diye düşünüyorum. Çin’e yaklaşık 35 bin ton ihracatımızın yüzde 30-35’i ayak, geriye kalan yüzde 65-70 ise but, baget ve kanat gibi ürünler olarak gitti. Bunun dağılımı da her ay eşit miktarlarda yaklaşık 3-4 bin ton olarak değişiyor” dedi.

“Çinliler biyogüvenlik ve hijyen açısından tercih etti”

Çinlilerin Gedik Piliç’i tercih etmesinde biyogüvenlik ve hijyen konusunda verilen güvencenin etkili olduğuna dikkat çeken Osman Gedik, “Türkiye’de sektörde Çin’e açılan tek firma biziz. Bu Çin Tarım Bakanlığından gelen heyet, sektörümüzdeki firmaları denetledi. Bunların içerisinde bizi seçtiler. Bunun nedeni biz teknolojiye yatırım yaptık. Biyogüvenlik ve hijyen konularında bizi daha iyi gördükleri için Çin Hükümeti bizi kabul etti. Öyle gözüküyor ki bu ihracat büyüyerek gidecek. Bu yıl 45 milyon dolara ulaşacağız diye düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda da artarak gideceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Çin ile birlikte 50-60 ülkeye daha ihracat yaptıklarını kaydeden Gedik, şöyle konuştu:

“Dünyanın her tarafına ürün gönderiyoruz. Avrupa ve Amerika hariç tüm ülkelere ürünlerimiz gidiyor. İhracat yaptığımız ülkeler arasında ilk sırada Çin yer alıyor. İşlenmiş de var, pişmiş tarafından hazır ürün de var. Sonrasında Filipinler, Rusya, Gürcistan, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri geliyor. Tüm Afrika ülkelerine ihracatımız var. Özellikle parça ürünlerden gidiyor. Geçtiğimiz yıl 15-20 milyon dolar ihracat yapmıştık, 2021 yılında 80 milyon dolara ulaşacağız diye düşünüyorum.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.