Gıda Hattı

Çin'den önemli gelişme! Kripto para yasaklanıyor mu?

24 Eylül 2021, 14:05
Paylaş
Çin'den önemli gelişme! Kripto para yasaklanıyor mu?
Çin kripto para için önemli kararlar aldı. Bu işlemlerin yasadışı olduğunu ve yasaklanması gerektiğini belirtti.

Çin'den kripto para ile ilgili kritik bir açıklama geldi. Merkez Bankası olan Halk Bankası web sitesi üzerinden açıklamada bulundu. Bitcoin ve Tether dahil tüm kripto para birimlerinde para birimi olmadığı ve piyasada dolaşıma giremeyeceği bilgisi yer aldı. Çin Halk Bankası tarafından bu para birimlerinin piyasada geleneksel para birimleri olarak dolaşmaması gerektiği belirtildi. Denizaşırı borsaların ve internet üzerinden Çin’de bulunan yatırımcılara hizmet vermelerinin de yasaklandığını belirtti.

Çin Halk Bankası ayrıca finansal kurumların, internet şirketlerinin ve ödeme şirketlerinin kripto para ticaretini kolaylaştırılması konusunda da sert bir tepki gösterdi ve yasak koydu. Merkez Bankası yanı sıra bankacılık döviz düzenleyicileri, menkul kıymetler de dahil olmak üzere 10 Çinli devlet kurumu ortak bir açıklama yayınladı ve kripto para birimlerinin yüksek basınçlı baskıyı sürdürmek için çalışacaklarını aktardı.

Kripto para değer kaybetti

Bitcoin bu açıklamanın ardından % 6 civarında düşüş gösterdi ve 42.100 seviyesine kadar gerilemek zorunda kaldı. Ülkenin ekonomik planlama ajansı tarafından da ayrıca kaldırılma bilgisi paylaşıldı. Çin'in kripto para madenciliği ortadan kaldırmasının acil bir görev olduğu belirtildi ve karbon hedeflerine ulaşmak için önemli bir etken olarak düşünülüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.