Gıda Hattı

Çin'den ithalatta Yuan ile ödeme dönemi!

19 Haziran 2020, 17:15
Paylaş
Çin'den ithalatta Yuan ile ödeme dönemi!

Merkez Bankası ile Çin Merkez Bankası arasında 2019 yılında yenilenen swap (para takası) anlaşması çerçevesinde Türk şirketleri, Çin’den ithalatlarını Çin Yuanı cinsinden ödeme yaparak gerçekleştirdiler.

Merkez Bankası, Çin ile yerel para cinsinden ikili ticarete dair bir açıklama yaptı.

Çin Yuanı Fonlaması Kullandırımlarının Gerçekleştirilmesi” başlıklı duyuruda, şunlar kaydedildi:

Türk şirketleri, ithalatlarını Çin Yuanı ile yaptılar

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 2019 yılında yenilenen swap (para takası) anlaşması çerçevesinde Çin Yuanı (CNY) fonlamasının ilk kullandırımları 18 Haziran 2020 tarihinde yapılmıştır. Bu sayede ilgili bankalar aracılığı ile çeşitli sektörlerdeki Türk şirketleri, Çin’den ithalatlarını CNY cinsinden ödeme yaparak gerçekleştirmiştir.

Swap anlaşması kaynaklarının kullanılmış olması, uluslararası ticaret ödemelerinde yerel para kullanımı ve Türk firmalarının uluslararası likiditeye erişimi açısından önem arz etmekte olup, aynı zamanda her iki ülke arasındaki mali işbirliğini de güçlendirecek bir adım olarak değerlendirilmektedir.

Yerel para birimleri ile ticaret desteklenmeye devam edilecek

Öte yandan ticari bankalar da uluslararası faaliyetlere ilişkin ürün yelpazelerini, söz konusu swap anlaşmasını dayanak alan bir strateji ile genişletebileceklerdir.

TCMB, uluslararası ticaret ödemelerinin yerel para birimleri ile yapılmasının yanı sıra swap anlaşmalarını ve bu kaynaklarının kullanımını desteklemeye devam edecektir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.