AramaArama
Gıda Hattı

Çin’den dünyayı kızdıracak karar!

22 Haziran 2021, 12:12
Paylaş
Çin’den dünyayı kızdıracak karar!

Çin’de Covid-19 salgınının sıfır noktası olan Wuhan kentindeki “virüsün insan eliyle üretildiği yer” olduğu iddia edilen Viroloji Enstitüsü, ülkenin en yüksek bilim ödülüne aday gösterildi.

Covid-19 virüsünün dünyaya yayıldığı ülke olarak tepkileri üzerine çeken Çin’de, yine dünyayı kızdıracak bir gelişme yaşandı.

Covid-19’un insan eliyle üretildiği yer olarak biliniyor

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) salgınının sıfır noktasında bulunan Wuhan kentinde yer alan ve Covid-19’un insan eliyle üretildiği yer olduğu iddia edilen Wuhan Viroloji Enstitüsü, ülkenin en yüksek bilim ödülü olan 2021 Üstün Bilim ve Teknoloji Başarı Ödülü'ne aday gösterildi. Enstitünün en iyi bilim insanlarından “yarasa kadın” lakaplı Shi Zhengli de özel bir mansiyona layık görüldü.

Çin Bilimler Akademisi’nin konuya ilişkin açıklamasında, “Araştırma grubu toplu olarak Covid-19'un etiyolojisine ilişkin en kapsamlı ve sistematik tanımlama araştırmasını tamamladı ve projenin sonuçları Covid-19 virüsünün kökeni, epidemiyolojisi ve patojenik mekanizmasının yanı sıra ilaç ve aşıların araştırılması ve geliştirilmesi üzerine takip araştırması için teknoloji platformu kurdu” denildi.

Enstitünün çalışmalarının ülkedeki pandemiyi önleme ve kontrol etmede kritik olduğu da vurgulanan açıklamada, “Salgın önleme ve kontrol için önemli bilimsel ve teknolojik destek sağladı” ifadeleri kullanıldı.

DSÖ, virüsün kaynağını araştırmak üzere ekip göndermişti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19'un kökenleri araştırmak üzere Wuhan kentine bilim adamlarından oluşan bir heyet göndermişti. Ekip, virüsün “muhtemelen yarasalardan insanlara başka bir hayvan yoluyla bulaştığını ve bir laboratuvar sızıntısının olası olmadığını” açıklamıştı.

ABD, virüsün kökenini araştırmaya devam ediyor

ABD Başkanı Joe Biden, ABD istihbarat kuruluşlarına talimat vererek, Covid-19'un kökeninin yeniden araştırılması ve raporun 90 gün içinde hazırlanmasını istemişti. Biden aynı zamanda virüsün Çin'de bir laboratuvar kazası olarak geliştiği ihtimalinin de değerlendirilmesi çağrısında bulunmuştu. ABD ayrıca, Çin'i salgının kökenlerine ilişkin uluslararası araştırmalarla işbirliği yapmaya çağırmıştı.

Bir önceki ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl Covid-19’un Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde yapıldığını ve sızıntı sonucu dünyaya yayıldığını iddia etmiş, Çin ise bu iddiayı reddetmişti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.