AramaArama
Gıda Hattı

Çin’den DSÖ’nün ikinci aşama Covid-19’un kökeni araştırmasına ret!

23 Temmuz 2021, 12:25
Paylaş
Çin’den DSÖ’nün ikinci aşama Covid-19’un kökeni araştırmasına ret!
Çin, DSÖ'nün araştırmasının ikinci aşamasına, virüsün “Wuhan'daki laboratuvardan sızmış olabileceği” ihtimalini içermesi nedeniyle karşı çıktı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüsün kökenine yönelik araştırmasının ikinci aşamasının, virüsün “Wuhan'daki laboratuvardan sızmış olabileceği” ihtimalini içermesi nedeniyle işbirliği yapılmayacağını duyurdu.

Çinli yetkililer, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yeni tip koronavirüsün (Covid-19) kökenlerine ilişkin yürütülen araştırmanın ikinci aşamasına karşı çıktı.

Covid-19’un laboratuvardan sızma ihtimali, ret gerekçesi oldu

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Zeng Yixin düzenlediği basın toplantısında, ikinci aşamanın virüsün bir Çin laboratuvarından sızmış olabileceği teorisini içermesinden dolayı "oldukça şaşırdığını" söyledi. Laboratuvar sızıntısı fikrinin sağduyuya ve bilime aykırı olduğunu savunan Zeng, “Böyle bir köken araştırma planını kabul etmemiz imkansız” dedi.

Wuhan'daki laboratuvarda doğrudan insanlara bulaşabilecek bir virüs bulunmadığını belirten Zeng, DSÖ ekibinin laboratuvar sızıntısı ihtimalinin çok düşük olduğu sonucuna vardığını hatırlattı. Zeng ayrıca, laboratuvardaki personel ve öğrencilerin enfekte olduğu, bu durumun da virüsün şehirde yayılmaya yol açmış olabileceği yönündeki "spekülasyonların" doğru olmadığını kaydetti.

Virüs için “laboratuvar sızıntısı” ihtimalinin düşük olduğu belirtilmişti

DSÖ'nün Covid-19'un kökeninin tespit edilmesine yönelik araştırmasının ilk aşaması, bu yılın başlarında Çinli meslektaşlarıyla çalışmak için Wuhan'a gelen ve farklı ülkelerden katılım sağlayan bilim adamlarını içeren bir ekip tarafından gerçekleştirilmişti.

Virüsün insanlara bulaşmadan önce "muhtemelen" bir hayvandan kaynaklandığı sonucuna yer verilen Raporda, Covid-19'un laboratuvar sızıntısından meydana gelme ihtimalinin "son derece düşük" olduğu belirtilmişti.

Birçok ülke raporun güvenilirliğini eleştirirken, araştırmayı yapan ekip de Çin yönetimine boyun eğmekle suçlanmıştı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.