Gıda Hattı

Çin’deki coronavirus salgınıyla ilgili son rakamlar: 25 ölü, 830 vaka

24 Ocak 2020, 13:52
Paylaş
Çin’deki coronavirus salgınıyla ilgili son rakamlar: 25 ölü, 830 vaka

Çin'de coronavirüs vaka sayısı 830’a yükselirken, ölenlerin sayısı 25 olarak açıklandı. Ülkede 8 kente seyahat yasağı konulurken, hastalıkla mücadele için 144 milyon dolarlık bütçe tahsis edildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, toplam 830 corona virüs vakasının olduğunu, ölü sayısının ise 25’e yükseldiğini doğruladı.

Coronavirüsten ölenlerin sayısı 25’e yükseldi

Yapılan açıklamada, “23 Ocak saat 24.00 itibariyle, Ulusal Sağlık Komisyonu 29 şehirde (otonom bölgeler dahil) toplam 830 yeni coronavirüs vakası tespit edildi. 177 ağır vaka ve 25 ölüm. Hubei eyaletinde 24, Hebei eyaletinde bir ölüm dahil" ifadeleri kullanıldı.

8 binden fazla kişinin ise tıbbi gözlem altında olduğu da bildirildi.

Daha önce bilinmeyen bir zatürre salgını, daha sonra yeni tip bir coronavirüs olarak tanımlanan salgın hastalık, Aralık ayı sonunda Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıktı. Hastalık Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2019-nCoV veya yeni tip Coronavirüs olarak adlandırılmıştı.

Wuhan’dan yayılan yeni tip corona virüs vakaları Hong Kong, Makao, Tayvan, Tayland, Güney Kore, Japonya ve ABD'de halihazırda saptandı.

Çin, tedbirleri sıklaştırıyor

Çin'de ortaya çıkan corona virüsü nedeniyle hastalık onayını hızlandıran reaktif test kitleri geliştirildiği ve hastalıkla mücadele için 144 milyon dolarlık bütçe tahsis edildiği açıklandı.

Çin, Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya çapında paniğe neden olan corona virüsüne karşı tedbirlerini sıklaştırıyor. Yetkililer, corona virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla birtakım kontrol önlemi başlattı. Bilimsel araştırma kurumlarının, hastalık onayını hızlandıran "reaktif test kitleri" geliştirdiği belirtildi.

Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC) da virüse karşı sürekli güncellenen önleme ve kontrol planı yayınladı.

144 milyon dolarlık bütçe

Çin Maliye Bakanlığı, virüsün yayılmasını önlemek için Hubei makamlarınca kullanılmak üzere yaklaşık 1 milyar yuan (144 milyon dolar) bütçe tahsis edildiğini duyurdu. Çin Eğitim Bakanlığı ise ülke genelindeki eğitim kurumlarına virüs nedeniyle toplantı veya sınav düzenlememeleri yönünde uyarı yaptı.

8 kente seyahat yasağı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından "2019-nCoV" olarak adlandırılan coronavirüsü nedeniyle 8 kente seyahat yasağı getirildi. Wuhan kenti de dahil olmak üzere Huanggang, Ezhou, Lichuan, Zhijiang, Xiantao, Chibi ve Qianjiang yasaktan etkilenen bölgeler oldu.

Yerel kaynaklar, Wuhan kentinde enfekte olanlar için bin yatak kapasiteli prefabrik yapıda hastane inşa edildiğini belirtti. Wuhan'da şehir içi otobüsler, metrolar, feribotlar ve şehirler arası otobüsler de dahil olmak üzere tüm toplu taşıma araçları askıya alınmış, hava alanları ile tren istasyonlarına giden yollar da geçici süreyle kapatılmıştı.

Suudi Arabistan’da Hintli hemşirede Coronavirüsü tespit edildi

Hindistan Dışişleri ve Parlamento İlişkileri Bakan Yardımcısı Vellamvelly Muraleedharan, Suudi Arabistan'ın güneyindeki bir hastanede çalışan Hintli bir hemşirede, coronavirüsünün tespit edildiğini açıkladı.

Muraleedharan, yaptığı açıklamada Coronavirüs saptanan ve karantinaya alınan hemşirenin, Aseer Ulusal Hastanesinde tedavi altına alındığını ve iyileştiğini de sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan ise şu ana kadar Coronavirüsüyle ilgili bir vaka olmadığını söyledi. Aynı bağlamda Suudi Arabistan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin'den gelen yolcuları termal kameralarla taramaya başlayacağını özellikle orta Çin'deki Vuhan kentinden gelen yolcuların odaklanılacağını vurguladı. Ülke başka önleyici tedbirler de alacağını duyurdu.

Japonya Başbakanı Abe'den coronavirüs talimatı

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise, ülkesinde şu ana kadar 2 kişide tespit edilen coronavirüs nedeniyle ilgili bakanlıklara virüsü tespit edebilen laboratuvar sayısının arttırılması talimatını verdi.

Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato ve Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi de dahil ilgili bakanların katılımıyla gerçekleştirildiği belirtilen toplantıda, Abe'nin virüsün havaalanları ve limanlardan ülkeye girişini engellemek için kapsamlı önlemler alınması konusunda da hükümet kurmaylarına önlem çağrısı yaptığı belirtildi.

Halkın virüs ile ilgili güncel olarak bilgilendirilmesinin önemli olduğunun altını çizen Abe, hükümetin virüsün yayılmasını önlemek ve ülke dışındaki Japon vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için her türlü çabayı göstereceğini vurguladı. İnsanların aşırı endişeden kaçınması gerektiğini de sözlerine ekleyen Abe, ülkedeki herkesin paniğe kapılmadan kendilerini korumak için genel önlemleri almaları gerektiğini söyledi.

Kırgızistan, Çin'den et ithalatına geçici olarak kısıtlama getirdi

Kuzey Kore salgının ardından önlem olarak Çin ile olan sınırlarını geçici olarak kapatırken, Kırgızistan, durum normale dönene kadar sınır komşusu Çin’den et ithalatına geçici olarak kısıtlama getirdiğini açıkladı.

Kırgızistan Veteriner ve Sağlık Güvenliği Devlet Müfettişliği tarafından yapılan açıklamada, coronavirüsü salgınıyla ilgili durumun normalleşmesine kadar Çin'den gelen et ürünlerinin ithalatına geçici kısıtlamalar getirildiği kaydedildi. Devlet Veteriner Müfettişliğinin güvenlik sebebiyle sınır kontrol noktalarındaki kontrolü güçlendirdiği aktarıldı.

22 Ocak 2020 tarihinden beri Kırgızistan’ın sınır kontrol noktalarında, Bişkek ve Oş havaalanlarında önlemler alınmaya başlamış, termal kameralar konulmuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.