AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Çin’de yeni bir virüsten ölüm, 2 ay sonra açıklandı

Çin’de yeni bir virüsten ölüm, 2 ay sonra açıklandı
Çin’de 53 yaşındaki bir veterinerin Monkey B (BV) virüsü nedeni ile 27 Mayıs’ta hayatını kaybettiği bildirildi.
18 Temmuz 2021, 23:50

Çin’de 53 yaşındaki bir veterinerin Monkey B (BV) virüsü nedeni ile 27 Mayıs’ta hayatını kaybettiği, aradan neredeyse iki ay geçtikten sonra duyuruldu.

Çin’in başkenti Pekin’de iki ölü maymun üzerinde çalışan 53 yaşındaki veteriner, geçtiğimiz Mart ayında Monkey B (BV) virüsüne yakalandı.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, bulantı ve kusma yaşayan veterinerin, 1 ay sonra ise ateş ve nörolojik semptomlar gösterdiğini aktardı. Merkez, veterinerin farklı hastanelere başvurduğunu, ancak 27 Mayıs’ta hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

BV virüsü testi pozitif çıktı

Öeterinerden nisan ayında omurilik sıvısı, kan, burun sürüntüsü, boğaz sürüntüsü ve plazma dahil olmak üzere birçok örnek toplandığı belirtilen açıklamada, örneklerin Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsü'ne (IVDC) gönderildiği aktarıldı.

IVDC’nin veterinerden alınan örneklere 4 set RT-PCR testi yaptığı ve sadece BV virüsü testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Temaslıların testi negatif çıktı!

Çin basınında yer alan haberlerde, veteriner ile temaslı olanların test sonuçlarının negatif olduğu ifade edildi. Söz konusu virüsün, primat veterinerler, hayvan bakım personeli ve laboratuvar araştırmacıları için zoonotik bir tehdit oluşturabileceği aktarıldı.

İlk kez 1932’de izole edildiği belirtilen BV virüsünün genellikle doğrudan temas ve vücut sıvısı salgılarının değişimi yoluyla bulaştığı aktarıldı. Ölüm oranı yüzde 70-80 oranında olan virüsün, insanlara bulaştığında merkezi sinir sistemini istila ettiği, virüse yakalananlarda ilk belirtilerin ise genellikle virüse maruz kaldıktan yaklaşık 1-3 hafta sonra ortaya çıktığı açıklandı.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.