AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Çin’de tanıtıma başladılar

Çin’de tanıtıma başladılar
3 Temmuz 2015, 13:47

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incir, kuru kayısı, çekirdeksiz kuru üzüm ve Antep fıstığının dünya genelinde daha fazla tüketimi için kurulan Kuru Meyve Tanıtım Grubu (KMTG), Çin’i hedef pazar olarak seçti.

KMTG hedef ülke belirlediği Çin’deki tanıtım çalışmalarını düzenlediği bir basın toplantısı ile başlattı. PR firması Hill & Knowlton’ın organizasyonunda Pekin World Summit Wing Hotel’de düzenlenen basın toplantısında ürünlerin besleyici özellikleri ve sağlığa faydaları öne çıkartıldı.

Ulusal ve yerel basın mensuplarının yanı sıra sosyal medyada popüler kişiler, beslenme uzmanlarının da aralarında bulunduğu 30’a yakın kişinin katıldığı basın toplantısında, Pekin Ticaret Müşaviri İlker Özdem ve Pekin Büyükelçiliği Müsteşarı Bengü Yiğitgüden de bir sunum yaptı.

Basın toplantısının yanı sıra tadım etkinlikleri de düzenlenen organizasyonda Türk kuru inciri, kuru kayısısı, Antep fıstığı ve kuru üzümü kullanılarak özel bir aşçı tarafından yapılan dört farklı tatlı ikram edildi.

Tanıtım etkinliği kapsamında ayrıca, ülkedeki büyük hipermarketlerin birinde de 1-2 Temmuz 2015 tarihlerinde tadım etkinlikleri düzenlendi.

Kuru Meyve Tanıtım Grubu, 3-5 Temmuz 2015 tarihleri arasında Pekin Fuar Merkezi'nde düzenlenen Pekin İthal Gıda Fuarı 2015’e de ( CİPFE 2015) katılıyor.

Çin’de alım gücü yüksek, sağlıklı beslenmeye önem veren 200 milyonun üzerinde bir nüfus olduğunu belirten KMTG Başkanı Osman Öz, bu kitleye dünyanın en sağlıklı, lezzetli, enerji kaynağı ve kaliteli kuru meyvelerini tanıtmayı ve onların bu ürünleri daha fazla tüketmelerini hedeflediklerini kaydetti.

Çin’e son yıllarda özellikle kuru incir ihracatının arttığını ifade eden Öz, “Türk kuru meyve ihracatçılarının geleneksel pazarı AB’deki ekonomik durgunluk, bizleri alternatif pazar aramaya yöneltti. Çin’e 2014 yılında bu ülkeye 2 bin 70 ton kuru incir ihracatı karşılığı 6 milyon 110 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatımız ise 1 milyon 728 bin dolar oldu. Toplamda ise 8 milyon 276 bin dolar ihracat yaptık. Çin gibi dev bir ülkede yapılacak tanıtımla bu rakamların çok üzerine çıkacağımıza inanıyoruz. Türk kuru meyve sektörü 2023 yılında 3 milyar dolar ihracat hedefliyor. Bu hedefe ulaşmada Çin’i çok önemsiyoruz.” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.