AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Çin’de can almıştı: Monkey virüsü ABD’de!

Çin’de can almıştı: Monkey virüsü ABD’de!
ABD’de Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) alarmı verildi. 
22 Temmuz 2021, 00:39

ABD’de 2003’deki 43 vakanın ardından bir kez daha maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) görüldü.  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Nijerya'dan ABD’ye seyahat eden bir kişinin Monkeypox virüsü tespit edilmesi üzerine tedavi altına alındığını, 27 eyalette 200’den fazla temaslının da izlendiğini duyurdu.

Çin’de bir veteriner hekim, son derecede nadir görülen ve maymunları enfekte ettiği bilinen Monkey B virüsü nedeniyle yaşamını yitirmişti.

ABD’de Monkeypox virüsü alarmı

Çin’in ardından ABD’de 2003’ten bu yana ilk kez maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) vakası görüldü.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) yapılan açıklamada, CDC ve Teksas Eyalet Sağlık Hizmetleri Departmanı’nın 15 Temmuz'da Nijerya'dan ABD’ye seyahat eden bir ABD’lide Monkeypox virüsü görüldüğünü doğruladığı, hastanın Dallas’ta bir hastanede tedavi altına olduğu bildirildi.

CDC, hastanın 8 Temmuz’daki Nijerya’nın Lagos kentinden Atlanta’ya ve 9 Temmuz’da Atlanta’dan Dallas’a geldiği uçuşlarda yer alan yolcular ile kişilerle iletişim kurmak için havayolu, eyalet ve yerel sağlık yetkilileriyle birlikte çalışıldığını ifade etti.

maymun-gidahatti

27 eyalette 200’den fazla temaslı izleniyor

Şu ana kadar söz konusu adam dışında yeni bir vaka tespit edilmezken, 27 eyalette 200'den fazla kişinin olası Monkeypox virüsü nedeniyle izlendiği bildirildi. CDC, 100 Monkeypox vakasından 1’inin ölümcül olduğunu bilgisini de paylaştı.

Covid-19 salgını nedeni ile yolcuların uçakta maske taktığı, hastalığın uçakta yayılma ihtimalinin düşük olduğu vurgulanan açıklamada, takibe alınan 200’den fazla kişiden hiçbirinin "yüksek riskli" olarak düşünülmediği kaydedildi.

Monkeypox, çiçek hastalığı ile aynı aileden gelen nadir bir viral hastalık olarak biliniyor. Virüs, çoğunlukla orta ve batı Afrika ülkelerinin uzak bölgelerinde ve tropikal yağmur ormanlarının yakınında görülüyor. Başlangıçta ateş, baş ağrısı, şişlik, sırt ağrısı, ağrıyan kaslar ve genel bir halsizlik belirtisi gösteren hastalık, eşzamanlı olarak vücut üzerinde deride döküntüler oluşturuyor.

ABD’de, 2003 yılında 43 Monkeypox vakası kayıtlara geçmişti.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.