AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Çin’de bir kişi öldü! ‘Monkey B’ virüsü nedir?

Çin’de bir kişi öldü! ‘Monkey B’ virüsü nedir?
20 Temmuz 2021, 12:37

Çin’de bir veteriner hekim, son derecede nadir, maymunları enfekte ettiği bilinen bir virüs bulaştıktan sonra yaşamını yitirdi.

Yerel kaynaklara göre ölüm, Çin’de kayıtlara geçmiş ilk insan vakası oldu.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, ölen veteriner, primatlarla ilgili araştırmaların yapıldığı Pekin merkezli bir enstitüde çalışıyordu.

Mart ayına 2 ölü maymun üzerinde çalışmalar yapan araştırmacı, 1 ay sonra ateş, bulantı, kusma ve sinirsel belirtiler gösterdi. Birçok hastanede tedavi edilmesine karşın kurtarılamayarak 27 Mayıs’ta yaşamını yitirdi.

Ölen veteriner hekimde, Monkey B virüsü (T. Maymun B virüsü) olduğu teşhisi yapıldı.

Monkey B virüsü nedir?

Monkey B virüsü, aynı zamanda B virüsü olarak da biliniyor. En çok makak maymunlarını enfekte ediyor. İnsanlarda ise nadiren görülüyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre, tanımlandığı 1932 yılından bu yana yalnızca 50 insan vakası tespit edilmiş. Ancak virüs nadiren de olsa insanlara geçtiğinde, ölümcül olabiliyor.

CDC’ye göre 50 insan vakasından 21’i yaşamını yitirmiş. Hastalığı kapanların büyük bir bölümü ise veteriner veya araştırmacı gibi maymunlarla yakın çalışan kişilerden oluşuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.