Gıda Hattı

Çin pazarı için umut veren mesaj!

15 Nisan 2018, 13:52
Paylaş
Çin pazarı için umut veren mesaj!

ABD'nin ticaret savaşlarına yanıt olarak Çin'in daha fazla ithalat yapmaya karar verdiğini belirten Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Başkanı Adnan Akfırat,  “Çin pazarı Türk ürünlerini bekliyor.” dedi.

Yaşar Üniversitesi ve Türk-Çin İş Geliştirme Dostluk Derneği tarafından '21. Yüzyılda Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Alanlarda Türkiye-Çin İşbirliği Konferansı' düzenlendi.

“Sağlıklı beslenme için iyi tarım uygulamaları”

Konferansın açılışında konuşan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, Türkiye ve Çin'in ortak hedefler geliştirerek uzun vadeli ekonomik, sosyal ve kültürel bağların güçlenmesini hedeflediklerini söyledi. Dinçer, üniversite bünyesinde Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi açma girişimleri bulunduğunu belirterek, dünya nüfusundaki artış göz önüne alındığında sağlıklı beslenme için iyi tarım uygulamalarının önemine dikkat çekti.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer

“Asya’da yeni bir uygarlık yükseliyor”

Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Başkanı Adnan Akfırat da yeni bir dünya düzeninin kurulduğunu belirterek, tarihi bir dönemden geçildiğini vurguladı. Asya'da yeni bir uygarlığın yükseldiğini dile getiren Akfırat, Asya'nın coğrafi uzantısı olan Avrupa'nın Atlantik'in kelepçesinden kurtulup Asya'ya yaklaştığını söyleyerek, “Tek kutuplu dünya sona ererken daha adil, barışçıl, eşitlikçi, karşılıklı gelişmeye dayanan bir düzen kuruluyor. Bu düzenin taşıyıcı gücü Avrasya, yani Asya ve Avrupa. Türkiye de Avrasya'nın gücüyle yeni ve aydınlık günlere yöneliyor” diye konuştu.

Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Başkanı Adnan Akfırat

“Çin daha fazla ithalat yapacak”

Türkiye'nin 1945'den itibaren mensup olduğu Atlantik kampının Türkiye'yi Asya'ya düşman ettiğini ileri süren Akfırat, bu bağın 15 Temmuz 2016'da fiilen sona erdiğini ileri sürdü.

Türkiye'nin terörü bitirmek için Asya'daki komşularıyla güç birliği yaptığını ifade eden Akfırat, son yıllarda Türkiye ile Çin arasında hem ekonomik hem de diğer anlamda ilişkilerin arttığını belirtti. Akfırat, “Çin, ABD'nin ticaret savaşlarına yanıt olarak daha fazla ithalat yapmaya karar verdi. Yeni İpek Yolu inşa ediliyor. Çin pazarı Türk ürünlerini bekliyor. ABD gibi en güçlü rakip, koşullar nedeniyle devre dışı kaldı. Türkiye'nin ve Egeli ihracatçıların önünde önemli bir fırsat bulunuyor. Kolları sıvayıp bu imkanı kalıcı ticaret için kullanmak zorundayız. Asya'ya sesleniyoruz; biz batıdayız ama güneş doğudan yükselir. Bunun farkındayız” ifadelerini kullandı.

cin-sehir-sokak-gidahatti“Çin’in kapılarını açması, Türkiye için fırsat”

Şangay Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Guo Changang da Türkiye ile Çin ilişkilerinin 2016'dan sonra ivme kazandığını belirtti. İki ülke bürokratlarının son yıllarda çok sık görüştüğünü ve bunun ilişkilere doğrudan yansıdığını ifade eden Changang, 2018'in ilk aylarında Türkiye'nin Çin'e ihracatının yüzde 3,8 arttığını söyledi. Changang, iki ülke insanlarının birbirini tanıması için daha çok çalışması gerektiğine dikkat çekerek, "Biz iki ülke olarak ortak kazançlara dayalı bir ortaklık kurmalıyız. Çin artık yurt dışından gelecek ürünlere daha fazla açık olacak. Çin'in kapılarını açması Türkiye için fırsat. Bugün de İzmir ile Çin'i birbirine bağlayacağız diye umut ediyorum" dedi.

“Toplumun geleceği tehdit altında”

Açılış konuşmalarının ardından “Tarım endüstrisi alanında Türkiye ve Çin işbirliği” konulu oturum gerçekleştirildi.

Konuşmasında nüfus artışına bağlı olarak toplumun geleceğinin tehdit altında olduğunu vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Metin Türker, günümüzde yaklaşık 600 milyon obez yaşarken, 800 milyon insanın ise aç olduğunu söyledi. Türker şöyle konuştu:

“Her yıl 1.4 milyar ton gıda israfı yapılıyor. 39 ülkenin gıda, 80 ülkenin ise su sıkıntısı var. Bakanlık olarak büyük ovaları koruma altına alıyoruz. Bugün 8.5 milyon hektar araziyi sulayabiliyoruz. Ülkemizde son 15 yılda nüfus 80 milyona çıktı. Türkiye’de pek çok ürün üretiliyor ve ihraç ediliyor. Fındık, incir, kayısı, kiraz, vişne ve haşhaşta dünyanın en büyük üreticileri arasındayız. Et ve süt üretiminde artışımız var. Çin ile balık ticareti yapıyoruz.

Türkiye’nin gıda ve tarım alanlarının büyüklüğü konusunda dünya ortalamasına bakıldığında 17’nci sırada yer alıyoruz. Türkiye yağlı tohumda arz açığı yaşıyor. Hayvan yemi satın alıyor çünkü meralarımız zayıf. 2007 yılında 104 milyon dolar olan tarımsal ticaret hacmimiz 2017’de 319 milyon dolara yükseldi.”

Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Metin Türker

Çin’in Yeni Zelanda ve ABD’den süt tozu ithal ettiğini, bu ülkeler arasına Türkiye’nin de girebileceğini belirten Metin Türker, Çin ile Türkiye arasında tarım alanında işbirliğinin arttırılabileceğine dikkat çekti. Türker, hayvan sağlığı, karantina, gıda sağlığı gibi pek çok konuda protokol yapıldığını ve yenilerinin de yapılabileceğini açıkladı.

Bir Kuşak Bir Yol Projesi

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar ise Hollanda’nın 200 milyar doların üzerinde ihracat yaptığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Ege Bölgesi, Hollanda’nın yüzölçümünün iki katından daha fazla büyüklüğe sahip. Ege Bölgesi’nin potansiyeli çok daha fazla. Sadece bunu kullanarak tarım teknolojilerini de uygularsak daha fazla ihracat yaparız.

'Bir Kuşak Bir Yol' projesi bize yepyeni pazarlar açıyor. Çin ve Kazakistan da bu ülkeler arasında. Hem zaman hem nakliye maliyetleri açısından tren yolu yapıldığı zaman 15 günde İzmir’e ulaşmak mümkün olacak.”

Türkiye’nin meralarının Avustralya’nın meralarından fazla olduğunu belirten Selçuk Yaşar, buna karşın mera yönetiminin bulunmadığını söyledi. Meraların sürülmesi ve gübrelenmesi ile verimin arttırılabileceğini belirten Yaşar, şunları ifade etti:

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar

“Çin’e süt ürünleri ihracatı yapılabilir”

"Bizler hayvancılığımızın rekabet edebilir seviyeye gelmesi için kendimizi ithal yemden kurtarmalıyız. Soyanın GDO’lu olması nedeniyle büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalındı. Yem sanayi hammaddesinin yüzde 60’ı dışarıdan geliyor. Süt tozunun tonu dünyada 185 dolara satılıyor. Türkiye’deki maliyetleri ise 220 dolar civarındadır. Süt tozu ihracatı için yüzde 10 civarında desteğe ihtiyaç var. Süt ürünleri ihracatını da yapabiliriz. Anlaşmalar tamamlandığında Çin’e süt tozu, süt ve süt ürünleri ihracatı yapılabilir. Ege Bölgesi bu iş için en uygun yer. Bölgemizde tarıma dayalı sanayi çok daha ileri noktada.”

Çin’de kuraklığı karşı çalışmalar

Son olarak söz alan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zhu Zhaohua da konuşmasında çevreyi ve yeşili korumanın önemine dikkat çekti. Zhaohu, "Yol ve liman kurulumu alanlarında yeşili korumalıyız. Ekonomik kalkınmayı ve yeşil kalkınmayı birleştirmeliyiz. Çin bir orman ülkesi. 2009'dan 2014'e kadar kurak ve yarı kurak arazileri düzelttik. Bütün dünyada kuraklığa karşı önlem azalırken Çin'de kuraklık artıyordu. Bununla ilgili önlemlerimizi arttırdık" diye konuştu.

DHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.