AramaArama
Gıda Hattı

Çin, Kızıl Gezegen Mars’tan ilk fotoğrafları yayınladı

20 Mayıs 2021, 12:02
Paylaş
Çin, Kızıl Gezegen Mars’tan ilk fotoğrafları yayınladı

Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA), Mars keşif aracının gezegenden çektiği ilk fotoğrafları yayınladı.

Çin'in Mars keşif aracı Zhurong, geçen Pazar günü Kızıl Gezegen’e başarılı şekilde iniş yapmıştı. Keşif aracının, gezegenin kuzeyindeki geniş bir arazi olan Utopia Planitia'ya indiği, panellerinin açılmasının ve Dünya'ya sinyal gönderilmesinin 17 dakika sürdüğü açıklanmıştı.

Kızıl Gezegen’den ilk fotoğrafları gönderdi

Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA) Zhurong'un, Kızıl Gezegen'de çektiği ilk fotoğrafları internet sitesinde paylaştı.

Çinli bilim adamları, gezegenin kuzey yarımküresinde geniş bir alan olan Utopia Planitia'da bulunan Zhurong'dan en az 90 Mars günü hizmet almayı planlıyor.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) 1976’da Viking-2 görevi kapsamında keşif aracı indirdiği yer olarak bilinen Utopia Planitia’da uzun zaman önce bir okyanus bulunduğuna dair bazı kanıtlar var.

Çin, Mars’a keşif aracı gönderen ikinci ülke

Çin mitolojisinde ateş ve savaş tanrısı anlamına gelen "Zhurong", Şubat ayında Tianwen-1 uzay aracı ile Mars yörüngesine girmişti.

ABD’nin 18 Şubat’ta Perseverance adlı keşif aracını başarılı şekilde indirmesinin ardından Çin, Mars’a başarılı şekilde keşif aracı indiren ikinci ülke olmuştu.

Daha önce Mars’a iniş girişimlerinde iki kez başarısız olan AB ise, önümüzdeki yıl Rusya’yla ortak bir proje ile Mars'a Rosalind Franklin adında bir keşif aracı göndermeyi planlıyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.