Gıda Hattı

Çin Devlet Başkanı: “Koronavirüs salgınının üstesinden geleceğiz”

29 Ocak 2020, 01:09
Paylaş
Çin Devlet Başkanı: “Koronavirüs salgınının üstesinden geleceğiz”

Koronavirüs salgını ile sarsılan Çin’i ziyaret eden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Çin’in koronavirüsüne yönelik çalışmaları takdire değer” derken, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bilimsel kontrol önlemleri ve doğru politikalarla salgının üstesinden gelebileceklerine inandığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan koronavirüs salgını üzerine gittiği Çin’in Başkenti Pekin’de Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştü.

“Çin’in salgınla ilgili önlemleri takdire değer”

Çinli yetkililerin coronavirus ile ilgili çalışmalarını onayladıklarını ve desteklediklerini belirten Adhanom, tüm dünyada yaşanan panik havasına karşın sağduyu çağrısında bulunurken, ülkelerin Çin’de bulunan vatandaşlarını tahliye etme isteklerini doğru bulmadığını da ifade etti.

Zatürreye benzer etkileri olmasına rağmen virüsün Çinli yetkililer tarafından hızlıca tespit edildiğine vurgu yapan Adhanom, Çinli yetkililerin salgın ile ilgili aldığı önlemleri ve çalışmaları “takdire değer” olarak niteledi. Adhanom, WHO’nun Çinli yetkililer ile birlikte virüse karşı ellerinden geleni yapacağını da sözlerine ekledi.

WHO’nun Çin’e karşı destekleyici tavrına minnettar olduklarını vurgulayan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise Adhanom’un ziyaretini sadece Çin’e destek olarak değil, Çin ile WHO’nun işbirliğini güçlendirmek olarak nitelendirdi. Çinli Bakan, Çin’in dünya sağlığına katkıda bulunmak için WHO ile iş birliğini açık ve şeffaf bir şekilde devam ettirmeye istekli olduğunu ifade ederken, salgın için ise “Güçlü kaynaklarımız ve inancımızla birlikte, çok yakın bir tarihte bu salgının üstesinden geleceğiz” açıklamasında bulundu.

Xi Jinping: “Doğru politikalarla salgının üstesinden geleceğiz”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de, Pekin’de DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ile bir araya geldi.

Xi görüşmede, şu anda korona virüsü salgınıyla mücadelede, halkın can güvenliğine ve sağlığına her zaman öncelik verildiğini, salgının kontrol altına alınmasının en önemli görev olduğunu vurguladı.

Alınan önlemler hakkında hep bizzat yönlendirme yaptığını dile getiren Xi, bilimsel kontrol önlemleriyle ve doğru politikalarla salgının üstesinden kesinlikle gelebileceklerine inandığını kaydetti.

“Çin’in aldığı önlemler sayesinde salgın kontrol edilebilecek”

Tedros Adhanom Ghebreyesus ise Çin'in rekor düzeyde kısa bir süre içinde patojeni tespit ederek, virüsün gen dizisini açık ve şeffaf bir şekilde DSÖ ve diğer ülkelerle paylaştığını kaydetti.

Çin hükümetinin siyasi kararlılığını koruyarak virüse karşı güçlü önlemler aldığını ve bunun takdire şayan olduğunu dile getiren DSÖ Genel Direktörü, bu tedbirler sayesinde salgının etkili bir şekilde kontrol edilebileceğine ve kökünün tamamen kazınabileceğine inandığını belirtti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.