Gıda Hattı

Çin'deki Kalite Skandalları İhracat Rüyasını Bitirebilir

15 Ağustos 2007, 15:12
Paylaş

Oyuncaklardan, diş macunlarına ve otomobil lastiklerine kadar bir çok ihracat ürününde kalite standartlarını tutturamayan Çin, haziran ayında 29.9 milyar dolara ulaşan dış ticaret fazlasına karşın gelecekte bu standart sorunları nedeniyle sıkıntı yaşayabilir.

Ucuz para birimi sayesinde uluslararası ticarette rakiplerine kök söktüren Çin'in ihracat rüyası kalitesiz ve sağlığa zararlı ürünleri ile tehlikeye girmeye başladı. Diş macunu, köpek maması derken son olarak dünyanın en büyük oyuncak üreticisi Mattel'in 1,5 milyon Çin yapımı oyuncağı geri çekmesiyle iyice gün yüzüne çıkan kalite skandalının ülkeye dış ticarette sıkıntılı bir dönemin kapısını açabileceği konuşuluyor. Çin'i bu kez para birimi yuanın ucuzluğu sayesinde uluslararsı pazarda rakiplerine karşı kazandığı avantajı da kurtaramayacak gibi görünüyor. Mattel, ağustos ayının başında boyalarında kurşun maddesi 1.5 milyon Çin üretimi oyuncağını piyasadan çekeceğini açıklamıştı. Ancak Mattel'in, dünya geneline ihraç edilmiş olan Çin malı oyuncakların toplatılma işleminin henüz bitmediği ve bu kez içinde oyuncak arabalarında bulunacağı ikinci bir geri çekme dalgasının da yolda olduğu belirtiliyor. Mattel'in bu ikinci dalgayla ilgili olarak gelecek hafta sonuna kadar bir açıklama yapması bekleniyor. Mattel'in, oyuncakları piyasadan toplayacağını açıklamasıyla birlikte, geri çekilen 1.5 milyon oyuncağın üreticisi şirketin patronu da intihar etmişti. Çin2in haziran ayında verdiği dış ticaret fazlası 30 milyar doları bulmuş durumda.

Standartları tutturamıyorlar

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok farklı firmanın ucuz iş gücü nedeniyle Çin'de üretim tesisi açmasıyla birlikte, Çin'in kalitesiz üretimlerinden zarar gördüğü de belirtiliyor. Büyük şirketlerle anlaşan Çinli tedarikçiler, otomobil yedek parçalarından, elektronik cihazlara kadar pek çok alanda üretim yapıyor. Ancak yabancı firmaların Çin'deki üretim sürecini tam olarak takip edemediği ve denetleyemediği söyleniyor. Çin'in ihraç ettiği ve özellikle ABD'de tüketici sağlığı standartlarını tutturamayan bir çok ürün piyasadan geri toplanmak zorunda kalmıştı. Bu ürünler arasında köpek mamalarından, deniz mahsulü gıda ürünlerine, diş macunlarından araba lastiklerine bir çok ihracat ürünü bulunuyor. ABD'li Foreign Tire Sales lastik üreticisi de Çin'de üretip piyasaya sürdüğü 255 bin Çin işi otomobil lastiğini güvenlik gerekçeleriyle geri çağırdı. Çin'de üretilen lastiklerde, güvenlik standartları çerçevesinde zorunlu olan ve otomobillerin yol tutuşunu güçlendirerek fren kabiliyetlerini artıran "yapışkan şerit" adlı parçanın bulunmadığı belirtilmişti.

400 şirket kara listede

İhracatıyla ilgili ciddi standart sorunları yaşamaya başlayan Çin hükümeti de, bu durumun ülkenin genel ihracat rakamlarına yansımasından korkarak, standartları tutturamayan ihracatçı firmaları kara listeye almaya başlamış durumda. Çin Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Gao Hucheng, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, tüm ihracatçı firmaların uluslararası sağlık standartlarına uyması gerektiğini önemle vurguladı ve Çin'de şu ana kadar 400'den fazla şirketin sağlık konusunda uluslararası ticaret kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kara listeye alındığını açıkladı. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından kara listeye alınan şirketlerin isimleri açıklanıyor ve Bakanlık bu şirketlerle ticaret yapılmasının riskli olabileceğini söylüyor. Çin, bu sistem sayesinde giderek daha fazla itibar kaybeden dış ticaretini tekrar saygın bir konuma oturtmayı amaçlıyor.

ABD Çinli korsanlara karşı DTÖ'den destek istedi

Çin'de dev bir sektör hâline gelen taklit markayla mücadele etmeye çalışan ABD, Dünya Ticaret Örgütü'nden (DTÖ) resmi yardım istedi. DTÖ'nün konuyla ilgili somut adımlar atmasını isteyen ABD, Çin hükümetinin korsanla mücadele konusunda yeterli çabayı sarf etmediği görüşünde. ABD'nin Çin'e sunduğu resmi önergede, Çin'in yasal şirketlerin korsan karşısında mücadele etmesini de zorlaştırdığı iddia edildi. ABD ve Çin yaklaşık 4 aydır korsan ürün konusunu görüşüyordu. Çin'le yapılan görüşmelerden bir sonuç elde edemeyen ABD, DTÖ'ye yönelmiş durumda.

ABD Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Susan Schwab, önceki gün düzenlediği bir basın toplantısında, "Son yıllarda Çin fikir mülkiyeti hakları konusunda önemli adımlar attı. Ancak hâlâ kapatılması gerekken önemli açıklar görmekteyiz" dedi. ABD, Çin'in telif hakkı saklı olan ürünlerin kopyalanması veya taklit edilmesine karşı daha katı bir tutum içerisinde olmasını istiyor. Ayrıca, Çin'in ele geçirilen korsan ürünlerin ne yapılacağı konusunda daha kesin yasaları çıkarması gerektiği de belirtiliyor.

Ucuz para birimi sayesinde uluslararası ticarette rakiplerine kök söktüren Çin'in ihracat rüyası kalitesiz ve sağlığa zararlı ürünleri ile tehlikeye girmeye başladı. Diş macunu, köpek maması derken son olarak dünyanın en büyük oyuncak üreticisi Daha önce 1,5 milyon Çin yapımı oyuncağı geri çeken Mattel'in dün de dün de 7.3 milyon oyuncağı daha çağırmasıyla iyice gün yüzüne çıkan kalite skandalının ülkeye dış ticarette sıkıntılı bir dönemin kapısını açabileceği konuşuluyor. Çin'i bu kez para birimi yuanın ucuzluğu sayesinde uluslararası pazarda rakiplerine karşı kazandığı avantajı da kurtaramayacak gibi görünüyor. Mattel, ağustos ayının başında boyalarında kurşun maddesi 1.5 milyon Çin üretimi oyuncağını piyasadan çekeceğini açıklamıştı. Dün de kurşunlu boya ve mıknatıs içeren 7.3 milyon adet oyuncak geri çağrıldı. Geri çağrılan ürünler arasında Barbie bebeklerden Batman oyuncaklarına kadar birçok çeşit bulunuyor. Mattel'in, oyuncakları piyasadan toplayacağını açıklamasıyla birlikte, geri çekilen 1.5 milyon oyuncağı eratan Çinli şirketin patronu da intihar etmişti. Çin'in haziran ayında verdiği dış ticaret fazlası 30 milyar doları bulmuş durumda.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.