Gıda Hattı

Çin'de Gıda Fiyatları Fırladı

18 Nisan 2008, 14:35
Paylaş

Gıda fiyatları yılın ilk üç ayında, 2007'nin aynı dönemine göre yüzde 21 artış gösterdi. Uzmanlara göre artışın baş sorumlusu, ülkedeki tahıl üretiminin talebi karşılamaması.Çin'deki her dükkan sahibinin bildiği gibi, ülkede enflasyonu yükselten gıda fiyatları. Bir önceki aya kıyasla ateşi biraz düşmüş olsa da, tüketici fiyatları Mart ayında yüzde 8,3 artış gösterdi. Bu, son 11 yılda görülen en büyük yükseliş.

Yılın ilk üç ayına bakıldığında ise, gıda fiyatlarının 2007'nin aynı dönemine göre yüzde 21 artış gösterdiği görülüyor.Gıda fiyatlarındaki artış, Çin halkını kaygılandıran konuların başında geliyor. Çin'in temel gıda maddelerinden yağın fiyatı üçte bir, domuz etinin fiyatı ise yarı yarıya arttı.

Guangdong eyaletinde yıllık tahıl ihtiyacında 24 milyon ton açık olduğu belirtilirken, hükümet açık olduğu haberlerini yalanlıyor. Çin'de beslenme alışkanlıkları değişiyor. İnsanlar daha fazla et tüketmeye başlıyor. Bu da hayvanların beslenmesi için tahıl ihtiyacının artması anlamına geliyor. Ancak çiftçiler, talepteki bu değişikliğe henüz ayak uydurabilmiş değil.Hükümet ise yükselen fiyatların çiftçileri daha fazla tahıl üretmeye teşvik edeceğini ve bu artışın gelecek hasat mevsimine yetişeceğini umuyor. BBCTurkish/17.04.2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.