AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Çin aşısı kullanan ülkelerde vakalar artıyor! Nedeni ne?

Çin aşısı kullanan ülkelerde vakalar artıyor! Nedeni ne?
23 Haziran 2021, 18:37

Birçok ülkeden gelen verileri 2021 yılı başında ülkemizde de uygulanan Sinovac aşısıyla ilgili kaygıya yol açıyor.

Ülkemizde ‘Çin aşısı’ da denen Sinovac, aslında aşı üreticisi firmanın adı. Firmanın ürettiği koronavirüs aşısının adı ise CoronaVac.

Ülkemizdeki aşılama kampanyası, bu aşı ile başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre, firmanın söz verdiği miktarda aşıyı ülkemize göndermemesi, aşı kampanyasını da yavaşlatmıştı.

Şimdilerde, bu aşıyı kullanan ülkelerden bazı kaygı verici haberler gelmeye başladı.

Çin’e ait Sinovac aşısını kullanan Endonezya, sağlık profesyonelleri arasında yüzlerce vaka ve salgın olduğunu açıkladı.

Pandemiden ciddi şekilde etkilenen Kosta Rika ise, işe yaramayacağı endişesiyle aşısı kabul etmedi.

Çin aşısı, yeterli koruma sağlamıyor mu?

Endonezya’da sağlık çalışanlarının büyük bir çoğunluğu Sinovac (Çin aşısı) ile aşılandı. Buna karşın yetkililerin yaptığı açıklamaya göre 350 doktor ve sağlık profesyoneli COVID-19 oldu.

Enfekte olan olan sağlık profesyonellerinin bir kısmının durumu, hastaneye yatış gerektirecek derecede kötüleşti. Uzmanlar, şimdilerde Çin aşısının hastalığa karşı ne kadar koruduğunu tartışıyor. Özellikle de aşıya daha dirençli olduğu bilinen Delta varyantı (Delta mutasyonu), bu konuda endişeye neden oluyor.

Çin aşılarına güvenen ülkeler endişeli

Bu veriler, Çinli aşı firmalarının ürettiği aşılara güvenen, diğer aşıları sipariş etmeyen ülkeleri endişeye soktu. Çin’deki aşı üreticisi firmalar Sinopharm ve Sinovac. Ülkemize gelen aşı, Sinovac tarafından üretilmişti. Sinopharm ise başka bir Çinli aşı üreticisi.

Her 2 firmanın ürettiği koronavirüs aşıları, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından acil kullanım izni almıştı. Sinovac’ın etkinliği %51 olarak belirlenmişti. Bu oran, DSÖ’nin koronavirüs aşıları için etkinlik alt sınırının (%50) çok az üzerinde.

Öte yandan aşı üreticisinin tutarsız açıklamalarını destekleyecek klinik verilerin eksikliği de bu aşıya olan güveni zedeliyor.

| Türkiye’nin de kullandığı Sinovac aşısına bir güvenoyu daha! |

Veriler ne diyor?

Sinovac aşısının etkinliğine ilişkin ilk gerçek dünya verileri, geçtiğimiz günlerde Uruguay tarafından yayınlandı. Veriler, aşının yoğun bakım yatışı ve ölümleri önlemede %90, enfeksiyonu önlemede %61 etkili olduğunu gösterdi.

Uruguay, bugün itibariyle dünyadaki en fazla aşılamayı yapan ülkeler arasında. Nüfusun %60’ından fazlasına en az bir doz aşı yapan ülke, ABD’yi de geçti. Ancak, Uruguay dünyadaki en yüksek COVID-19 oranlarından birinin görüldüğü ülke konumunda.

Çinli ilaç üreticileri aşının etkinliğine ilişkin kaygılara pek yanıt vermiyor. Çinli yetkililer ise aşıları sorgulayanların Çin karşıtı tutum sergilediğini ve verileri seçerek yayınladığını söylüyor.

| “Bir doz BioNTech, Sinovac aşısının 2 dozundan daha etkili” |

Türkiye’de durum ne?

Sinovac, Türkiye’de yaygın şekilde uygulanan ilk koronavirüs aşısı. 60 yaş ve üzerindeki vatandaşlara, sağlık çalışanlarına ve bazı öncelikli meslek gruplarına bu aşı yapılmıştı.

Yeni varyantların aşı etkinliğini düşürdüğü bu dönemde Sağlık Bakanlığı’nın ülkemizde bu konuda bir adım atmayacağı henüz bilinmiyor. Bazı uzmanlar, çift doz Sinovac aşısı yaptıranlara 3. doz, farklı bir aşının yapılmasını savunuyor.

Çinli firmanın, Türkiye’ye göndereceğini taahhüt ettiği aşı sayısını birçok kez tutturamaması ve söylediğinden çok daha az aşı göndermesi de aşı programının aksamasına neden olmuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.