Gıda Hattı

Çin, ABD’den kümes hayvanları ve yumurta ithalatını yasakladı

14 Ocak 2015, 21:35
Paylaş
Çin, ABD’den kümes hayvanları ve yumurta ithalatını yasakladı

Kuş gribi korkusuyla ithalat yasaklarına bir yenisi eklendi. Çin, ABD’den kümes hayvanları ve yumurta ithalatını yasakladı.

ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) açıklamalarına göre, Kuzey Batı Pasifik’te bulaşıcı kuş gribi hastalığı olduğu yönündeki haberlere bağlı olarak, Çin, ABD’ den kümes hayvanları, kümes hayvanları ürünleri ve yumurta ithalatını yasakladı.

Reuters’in haberine göre, ABD Tarım Bakanlığı ve Yumurta ve Kümes Hayvanları İhracat Konseyi, 8 Ocak 2015 tarihinden sonra ABD’den sevk edilen kümes hayvanları ve kümes hayvanları ile ilişkili ürünlerin geri gönderilebileceğini ya da imha edilebileceğini açıkladı.

Çin’in ithalat yasağı, Washington’un Whatcom Bölgesinde H5N2 dahil olmak üzere 2 farklı virüs çeşidinin tanımlanmasının ardından, geçen Aralık ayından itibaren Hong Kong‘un belirli kümes hayvanları ve ürünlerinin ABD’ den ithalatını askıya almasından sonra gerçekleşti.

USDA’nın açıklamalarına göre ise kümes hayvanları ticaretine konu ürünlerde virüse rastlanmadı. Ayrıca ABD veya Kanada’da herhangi bir virüs türü içeren insan vakası tespit edilmedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.