Gıda Hattı

Çilek nasıl yetiştirilir? Çilek nerede yetişir? Çileğin faydaları nelerdir?

12 Ekim 2021, 15:14
Paylaş
Çilek nasıl yetiştirilir? Çilek nerede yetişir? Çileğin faydaları nelerdir?
Çilek nasıl yetiştirilir? Çilek nerede yetişir? Çileğin faydaları nelerdir? gibi sorular, özellikle tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Çilek hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Çilek nasıl yetiştirilir? Çilek nerede yetişir? Çileğin faydaları nelerdir? gibi sorular, özellikle tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Çilek hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Çilek nasıl yetiştirilir?

Çilek uygun iklim şartları sağlandığında her yerde yetişebilen pek çok çeşidi olan senenin yedi mevsiminde dahi mahsul alımı gerçekleştirilebilen bir üründür. Çilek yetiştirmek isteyen bir şahıs ekmek istediği çileğin çeşidini ve türünü belirleyerek işe başlamalıdır. Çilek yetiştiriciliği hem dış mekan da hem de iç mekanda yapılabilme özelliğine sahiptir. Çilek tarımı sert iklimlerde yapılabildiği gibi daha sıcak iklimlerde de yapılabilmektedir.

Çilek hangi bölgede yetişir?

Akdeniz iklimi yaz mevsimlerinde sıcak ve kurak geçmekle birlikte kış mevsimlerinde ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Bu neden ile çilek meyvesinin en fazla yetiştiği bölgeler sırası ile Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi şeklindedir. Ayrıca en fazla çilek üretiminin yapıldığı il ise Muğla olmaktadır.

Çilek hangi mevsimde yetişir?

Kişiler sevdikleri meyvelerin ne zaman yetiştiğini araştırabilir. Çilek de çok sevilen meyvelerden biri olduğundan dolayı, hangi mevsimde ortaya çıktığı merak ediliyor. Çilek meyvesi ilkbahar mevsiminin gelmesi ile beraber yetişmeye başlıyor. İlkbahar aylarında genelde satışa satışa çıkarılan meyvelerden birisidir.

Çilek seven kişiler, ilkbahar aylarının gelmesi ile beraber çilekleri tüketebiliyor. Her meyvenin kendisine özgü bir yetiştirme süreci bulunuyor. Meyvelerin hepsi aynı mevsimlerde yetiştirilen türler değildir. Çilek meyvesi de, ilkbahar mevsimi dışında tüketilemiyor. Kişiler çilekleri severek tükettiğinden, ilkbahar aylarını bekleyebiliyor. İlkbahar aylarının gelmesi ile, çileklerde kişilere sunuluyor.

Çileğin faydaları nelerdir?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi çileğin yararları saymakla bitmiyor. Kokusu ve tadı ile en sevilen meyvelerden bir tanesi olan çilekte çok miktarda fosfor ve demir bulunur. Faydalarını sıralayacak olursak:

  • Kanı temizler.
  • Sakinleştirici etkiye sahiptir, stresi azaltır.
  • Diş etlerini güçlendirir, ağız kokusunu giderir.
  • Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Etkili bir antioksidan olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Bağırsak kurtlarının dökülmesini yardımcıdır.
  • Cildi nemlendirip taze bir görünüm kazandırır.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.