Gıda Hattı

Çikolatalı Ürün İhracatı Yüzde 40 Arttı

4 Ekim 2007, 17:25
Paylaş

Geçen yıl 585.1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren şeker ve çikolatalı mamül sektörü 2007'de de umutlu. 2007'de seçimler dolayısıyla ekonomide yaşanan durgunluğun sektöre de yansıdığını söyleyen Şekerli Mamül Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Başkanı Şemsi Kopuz, buna karşın yıl sonunda yüzde 10 büyüme öngördüklerini söyledi. 2007'de çikolatalı ürün ihracatında yüzde 41 artış gerçekleştirdiklerini belirten Kopuz, en fazla ihracatın ise lokum ve jöleli şekerlerde görüldüğünü kaydetti.

Şekerleme sektörünün satışlarının büyük bir kısmını Ramazan ve Bayram döneminde gerçekleştirdiğine dikkat çeken Kopuz, bu yıl geçen yıla oranla satışların daha yüksek olduğunu söyledi. Ramazandaki verimlilikten yararlanmak isteyen bir takım fırsatçıların merdiven altı üretim yaparak pazarlarda satışa sunduğunu belirten Kopuz, “Sektör olarak biz de bu durumdan çok rahatsızız. Bu konuda tüm devlet ve özel kuruluşlar ile Türk halkı duyarlı olmalı, herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Çünkü bu ürünlerin nerelerde üretildiği ve içinde neler olduğu belli değildir” dedi. Türkiye’de gıda güvenliği ile ilgili ciddi ihlaller olduğunu vurgulayan Kopuz, Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu olarak, bu nedenle birkaç üyelerini federasyondan çıkardıklarını açıkladı. Sektörün sıkıntılarına da değinen Kopuz, sektörün en büyük sıkıntısının kayıt dışı üretim ve şeker fiyatlarının yüksek oluşu olduğunu söyledi.

Satışlar yüzde 25 artış gösterdi

Bu yıl Ramazan ayının tatlı satışlarının arttığı Ağustos ayına denk gelmesi helva, reçel ve geleneksel tatlı satışlarını da katladı. Susam Tahin Helva ve Reçel Sanayicileri Derneği (SUTHER) Başkanı Necati Göksu, tatlı sektörünün bu ramazanda da yüzünün güldüğünü belirterek, üreticilerin şimdi de bayrama odaklandığını söyledi. Bu yıl hava sıcaklıklarının yüksek olmasına rağmen şekerli mamül satışlarının geçen yıla oranla daha fazla olduğunu dile getiren Göksu, bunda ramazanın tatlı satışlarının arttığı sezona denk gelmesinin etkili olduğunu kaydetti.

Bu ramazanda satışların diğer aylara oranla yüzde 25 artış gösterdiğini söyleyen Göksu, bunda şekerli ürünlerin fiyatlarının uygun oluşunun da etkili olduğunu söyledi. Helva, reçel, pekmez gibi ürünlerin diğer ürünlere göre farklılık arz ettiğini dile getiren Göksu şunları söyledi: "Tatlı ürünleri diğer ürünlere oranla daha düşük fiyatla satılıyor. Bu nedenle en fakir Türk ailesi bile bu yiyecekleri evine götürebiliyor. Bu ürünlerde bakliyat ve yağ sektörlerinde görülen fiyat artışları olmuyor. Böylece mutlaka Ramazan kumanyalarında helva ve reçel bulunuyor."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.