Gıda Hattı

Çikolatada Yerimizi Beğenmiyoruz Gözümüz İkincilikte

9 Kasım 2007, 16:42
Paylaş

Gıda sektörünün önde gelen firmalarından Eti, unlu mamullerin ardından çikolata pazarında da gözünü zirveye dikti. 2003'te 25 milyon dolarlık yatırımla Eskişehir'deki tesislerinde bar ve tablet çikolata üretimine başlayan Eti'nin hedefi pazar dördüncülüğünden ikinciliğe yükselmek. Eti Şirketler Topluluğu CEO'su Hazım Ellialtı, "Unlu mamuller kategorisinde kekte pazar lideriyiz. Diğer ürünlerde de ikinciyiz. Çikolatada pazar payımız ise yüzde 8. Bulunduğumuz noktayı beğenmiyoruz. Tüketici nezdinde çok güçlü ve güvenilir bir markamız var. Hedefimiz 2008'de yüzde 10'luk bir paya sahip olmak. Birkaç yıl içinde ise pazarda ikinci marka olmak" dedi.

25 milyon dolalık ek yatırım

2008 yılı içinde çikolata kategorisine 25 milyon dolarlık ek yatırım daha yapacaklarını söyleyen Ellialtı, "Bu yatırım yıl sonu gibi tamamlanmış olacak. Şu anda 20 bin ton olan üretim kapasitemizi 26 bin ton civarına çıkarmış olacağız" diye konuştu. Ellialtı, yeni yatırım sonrasında etnik pazarlar başta olmak üzere ihracat konusunda da çalışmaları hızlandıracaklarını belirtti.

"Eti çikolata keyfi" serisini yenileyerek reklam çalışmalarına ağırlık verdiklerini açıklayan Ellialtı, özellikle bitter çikolata konusunda ataklarının olacağını söyledi.

Pazarda toplam 240 çeşit ürünü bulunan Eti’nin, geçen yılın sonunda 375 milyon dolar ciroya ulaştığını söyleyen Ellialtı, 2007’ye 500 milyon dolar ciro hedefiyle girdiklerini, ancak bu yılı 550 milyon dolarla kapatmayı öngördüklerini kaydetti. Cirolarının yüzde 10’unu çikolata kategorisinin oluşturduğunu söyleyen Ellialtı, ihracatın ciro içindeki payının ise yüzde 9 civarında olduğunu söyledi. Türkiye'de çikolata pazarının 2002-2006 arasında ortalama yüzde 7 oranında büyüyerek 670 milyon dolara ulaştığını belirten Ellialtı, pazarın yüzde 10'lu büyüme potansiyelinin önümüzdeki yıl da devam edeceğini söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.