Gıda Hattı

Çikolata ve kakao ürünlerinde Türkiye Ar-Ge Merkezi’ni açtı

9 Haziran 2022, 11:40
Paylaş
Çikolata ve kakao ürünlerinde Türkiye Ar-Ge Merkezi’ni açtı

Çikolata ve kakao ürünleri üreticisi Barry Callebaut, tüm dünyaya hizmet verebilecek kapasitede, tam teşekküllü Ar-Ge Merkezini açtı.

Barry Callebaut Group, 40 ülkede 60 üretim tesisi, 26 Chocolate Academy ve 12.500’den fazla çalışanı ile dünyanın en büyük çikolata ve kakao ürünleri üreticisi konumunda.

Gelirlerinin %40'a yakınını inovasyon ve ürün yenilemesinden elde eden Barry Callebaut, dünya genelinde 32 Ar-Ge merkezi ile sektörün gelişimine yön veriyor.

Tam teşekküllü Ar-Ge Merkezi ile dünyaya da hizmet veriyor

Türkiye’de ilk satış ofisini 2005 yılında açan, 2013’de Eskişehir’de fabrika yatırımını yapan Barry Callebaut, müşterilerine daha iyi çözümler sunabilmek için yetkinliklerini genişletmek adına, Türkiye’den tüm dünyaya hizmet verebilecek kapasitede, tam teşekküllü Ar-Ge Merkezini açtı.

Merkezin resmi açılışının gerçekleştirildiği basın toplantısına, Barry Callebaut EEMEA Başkan Yardımcısı Fabian Stierli, Barry Callebaut EEMEA Ar-Ge Başkan Yardımcısı An Parrein, Barry Callebaut Türkiye Genel Müdürü Ahmet Turgut, Barry Callebaut EEMEA Ar-Ge Direktörü Hatice Donga, Barry Callebaut Türkiye Ar-Ge Müdürü Gürsel Aykaç sözcü olarak katıldı.

2021 mali yılında Barry Callebaut EEMEA bölgesinde yer alan Ar-Ge merkezlerinde yapılan 3948 pilot testin 294 adedi Barry Callebaut Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirildi. Aynı dönemde bölgede gerçekleştirilen 1217 uygulama testinden 50 adedi yine Türkiye’deki merkezde yapıldı. Bu testlerden büyük bir kısmı hayata geçirilerek bugün, çikolata severlerin vazgeçemediği ürünler arasında yerini aldı.

“Türkiye, Barry Callebaut için en önemli pazarlardan biri”

Türkiye’nin Barry Callebaut içindeki yeri ve önemine değinen Barry Callebaut EEMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Fabian Stierli, Türkiye’nin EEMEA içindeki güçlü ve istikrarlı büyümesine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Türkiye, bizim için en önemli pazarlardan birisi. Genç nüfusu, jeopolitik konumu ve pazar fırsatları ile büyük bir potansiyel barındırıyor. Barry Callebaut Türkiye de bu potansiyele paralel olarak büyümesini sürdürüyor. Şirket, EEMEA Bölgesi içinde yer alan 89 ülke arasında %17’lik hacim ile 2. sırada geliyor. Özellikle pastane & fırın, artizan, HORECA ve yarı-endüstriyel sektörleri kapsayan Gurme pazarında EMEA içindeki şu anda en iyi 2. hacim büyümesi ve en iyi marj büyümesine sahip. Yine Gurme pazarında Türkiye, hacim bakımından dünya genelinde 7. sırada, Belçika'nın önünde ve İtalya'dan çok uzakta değil!

Eskişehir üretim tesisimiz, hızla büyüyen bölgenin potansiyelinden yararlanma yolunda attığımız önemli bir adım. Ortalamanın üzerinde büyüme fırsatı sunan pazarlarda coğrafi varlığımızı genişletme stratejimizle paralel. Aynı zamanda bölgedeki konumumuzu güçlendirmemize de yardımcı oluyor. Bu nedenle Türkiye yatırımlarımızı AR-GE Merkezi ile devam ediyoruz ve bundan sonra da büyüme hedeflerimizi yatırımlarımızla desteklemeye devam edeceğiz.”

“Kapasitemizi ve ürün çeşitliliğimizi artıracak yatırımlarla büyümeye devam edeceğiz”

Türkiye’de çikolata ve şekerleme pazarının yaklaşık 455 bin ton olduğunu belirten Barry Callebaut Türkiye Genel Müdürü Ahmet Turgut da, Türkiye’nin kişi başı 3.1 kg ortalama tüketim ile dünyanın gerisinde kaldığının altını çizdi. Verilerin, Türkiye’nin potansiyelinin henüz çok başında olduğunu gösterdiğini vurgulayan Turgut, şunları dile getirdi:

“Türkiye, dünyada en hızlı büyüyen çikolata pazarları arasında yer alıyor. Bu nedenle, Barry Callebaut için büyük fırsatlar sunuyor. Pazardaki konumumuz da bunun bir göstergesi. Türkiye’de çikolata ve şekerleme pazarının yaklaşık 455 bin tonluk bir hacme sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu pazarın 350 bin tonluk kısmını kendi çikolatasını kendi üretme yetkinliğine sahip endüstriyel şirketler oluşturuyor. Açık pazar olarak adlandırdığımız 100 bin tonluk kısmı ise kendi üretim kapasitesi olmayan şirketlere üretim yapan bizim gibi çikolata ve kakao ürünleri tedarikçileri oluşturuyor. Bu 100 bin tonluk açık pazarın büyük bir kısmına 40 bin tonluk üretim hacmimiz ile biz yön veriyoruz.

Türkiye, Afrika ve Orta Doğu’ya ihracat yapılabileceği için de büyük bir öneme sahip. Fabrikamızın kapasitesine ve yetkinliklerini de bu ihracat talebini karşılayabilecek şekilde geliştirmeye uygun olarak planladık. Türkiye’de fabrika yatırımı yapılırken, bu büyüklükte bir fabrika daha kurulabilecek şekilde bu alanı satın aldık. Barry Callebaut Türkiye olarak büyüme fırsatlarını hem içeride hem de dışarıda değerlendiriyoruz.

“Müşterilerimizin trendleri yakalamasına yardımcı oluyoruz”

Eskişehir fabrikamızın kapasitesini son 2 yıl içinde yapılan hat yatırımları ile iki kat artırdık. Mevcut çikolata hatlarının yanında konfiseri ve pralin hattı da kurduk. Çikolata üretiminin yanı sıra, konfiseri, dolgu, pralin gibi pazarda çok kullanılan diğer ürün gruplarını da fabrikamızda üretiyoruz.

Pazar gelişimi ve ihtiyacına göre Türkiye’de ürettiğimiz ürün gamını da genişletiyoruz. Son 3 yılda 50’den fazla yeni ürün ve reçete geliştirdik. Özellikle Ar-Ge Merkezimizi faaliyete aldıktan sonra yüksek bir ivme kazandık. Trendlere göre pazar taleplerini karşılamak üzere endüstriyel ve gurme müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu vegan, şekersiz veya yüksek proteinli reçeteler çalışarak bunların üretimini yapıyoruz. Böylece müşterilerimizin trendleri yakalamasına yardımcı olmuş oluyoruz.

“Sürdürülebilirlik; Çikolata, sonsuza dek hayatımızda olsun diye”

Yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı, iş yapış şeklimizin temelini oluşturan sürdürülebilirlik stratejimiz çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Sonsuza dek çikolata hayatımızda olsun diye tüm dünyada sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi, ‘Forever Chocolate’ adını verdiğimiz sürdürülebilirlik stratejimizin çatısı altında yürütüyoruz. 2022 yılı için kullanılacak elektriğin de %100 yeşil enerji olacağını garanti altına aldık. Bu sebeple fabrikamızın elektrik kaynaklı karbon ayak izi “0”.  Son 2 yılda yapılan enerji verimliliği çalışmaları ve sertifikalandırmalar ile ise tesisin enerji kaynaklı karbon salınımı %87 oranında azaltıldı.”

Barry Callebaut EEMEA Ar-Ge Direktörü Hatice Donga ve Barry Callebaut Türkiye Ar-Ge Müdürü Gürsel Aykaç ise Merkezin özelliklerinden ve yetkinliklerinden bahsetti.

Aynı çatı altında yapılıyor

500 metrekare alana kurulan Barry Callebaut Türkiye Ar-Ge, aynı çatı altında pilot üretim tesisi, uygulama laboratuvarı ve müşteriye özel reçetelerin hazırlandığı duyusal analiz laboratuvarı bulunduran Avrupa ve Ortadoğu’daki ilk ve tek Barry Callebaut Ar-Ge merkezi konumunda.

Eskişehir üretim tesislerinin yanında yer alan Merkez, ileride oluşacak ihtiyaçlara göre genişletilebilecek şekilde planlandı ve LEED sertifikası kriterlerine uygun şekilde inşa edildi.

Barry Callebaut Group

Merkezi İsviçre’de bulunan Barry Callebaut Group’un Belçika kökenli “Callebaut” firması ile Fransız “Cacao Barry” şirketinin 1996 yılında birleşmesi ile Klaus Johann Jacobs tarafından kurulan Barry Callebaut, 175 yıllık bir çikolata mirasını devam ettiriyor. Dünyanın en büyük çikolata ve kakao ürünleri üreticisi konumunda ve bugün dünyada tüketilen her 4 çikolata/kakao içerikli üründen 1’inde son tüketiciye ulaşıyor.

2019/20 mali yılında yaklaşık 6,9 milyar CHF (6,4 milyar Euro / 7,1 milyar Dolar) yıllık satışıyla Zürih merkezli Barry Callebaut Group, dünya genelinde 60'tan fazla üretim tesisinde faaliyet gösteriyor, çok çeşitli ve özel küresel işgücü istihdam ediyor.

Barry Callebaut Group, endüstriyel gıda üreticilerinden çikolata üreticileri, pasta şefleri, fırıncılar, oteller, restoranlar ve catering şirketleri gibi zanaatkar ve profesyonel çikolata kullanıcılarına kadar tüm gıda endüstrisine hizmet veriyor. Bu gurme müşterilerin özel ihtiyaçlarını karşılayan iki global marka Callebaut® ve Cacao Barry®.

Geleceğin kakao tedarikini sağlamak ve yetiştiricilerin geçim kaynaklarını iyileştirmek için 2025'e kadar sürdürülebilir çikolatayı norm haline getirmeyi taahhüt eden Grup, Cocoa Horizons Foundation’ın sürdürülebilir bir kakao ve çikolata geleceği yaratma hedefine destek oluyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.