AramaArama
Gıda Hattı

Çikolata ve bilişsel işlevler arasındaki şaşırtıcı bağ!

3 Mart 2016, 15:03
Paylaş
Çikolata ve bilişsel işlevler arasındaki şaşırtıcı bağ!

Güney Avustralya Üniversitesi, Maine Üniversitesi ve Lüksemburg Sağlık Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmaya göre düzenli çikolata tüketimi, bilişsel işlevlerin gelişmesini sağlıyor. Araştırmaya göre hafta da en az bir kere çikolata tüketmek, bilişsel işlevler üzerinde olumlu etki yaratıyor. 

cikolata-gidahattiAppetite derginden yayınlanan çalışmada Güney Avustralya Üniversitesi, Maine Üniversitesi ve Lüksemburg Sağlık Enstitüsü araştırmacıları; New York’ta yaşayan 968 kişiyi inceleyerek çikolata yeme alışkanlığı ve bilişsel işlevleri arasında bir ilişki olup olmadığını değerlendirdi.

Çalışmada 23-98 yaş arası, çalışmanın başında New York’ta yaşayan 968 kişinin tüketim alışkanlıkları 1975 ila 2000 yılları arasında incelendi.

Çalışmayı yürütenlerden Güney Avustralya Üniversitesi, Beslenme Fizyolojisi Araştırma Merkezi Uzmanı Georgina Crichton, haftada en az bir kere çikolata yiyenlerin; görsel-uzaysal bellek ve organizasyonu, işler bellek, tarama, izleme ve soyut akıl yürütme yeteneklerinin belirgin ölçüde daha fazla gelişmiş olduğunu gözlemlediklerini belirtti.

Crichton, çalışmanın detaylarını anlattı

cikolata-gidahatti

Crichton, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Çalışmada incelenen katılımcılara, gıda tüketme sıklıklarıyla ilgili anketler yapıldı. Katılımcılar, çikolata da dahil hangi gıda ve içecekleri ne sıklıkla tükettiklerini bildirdiler. Çalışma için katılıcılar, kapsamlı nöropsikolojik testlerden geçtiler. Daha sonra ben ve meslektaşlarım yaş, eğitim ve diğer sağlık faktörleri gibi çalışmanın sonucunu değiştirebilecek etkenleri de göz önünde bulundurarak çikolata tüketimi ve bilişsel işlevler arasında herhangi bir bağ olup olmadığını analiz ettik. Çalışma için seçilen grubun genel nüfusu yansıtıp yansıtmadığı yönünde şüpheleriniz olabilir ancak kişiler rastgele seçilse de daha önce yaptığımız çalışmalar da kullandığımız denekler, sağlık özellikleri bakımından Amerika nüfusunun tamamını yansıttı. Dolayısıyla sonuçlar, demografik bilgilere göre genelleştirilebilir.”

Daha fazla araştırma yapılmalı

cikolata-gidahatti

Çalışmada, haftada en az bir kere çikolata yiyenlerin, daha az çikolata yiyenlere ya da hiç yemeyenlere kıyasla bilişsel işlevlerinin daha iyi gelişim gösterdiği ortaya konuldu.

Ancak Crichton, daha doğru ve kesin sonuçlar alabilmek için araştırmacıların tüketilen (bitter, sütlü, beyaz) çikolata türü ve miktarı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Gıda tüketme sıklığı hakkında yapılan anketle hangi tür çikolatanın bilişsel işlevler üzerinde etkili olduğunu anlamalarının mümkün olmadığını vurgulayan Crichton, daha fazla araştırma yapılmalı dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.