Gıda Hattı

Çikolata Üreticileri Kakaodaki Yükselişten Huzursuz

18 Şubat 2008, 20:46
Paylaş

2007 emtia piyasalarının yılı oldu. Yüksek talebin önemli bir kısmı ABD'deki resesyon ile hisse senetleri piyasasından umudunu kesen bol paralı yatırım fonlarından gelince emtia verimli bir yatırım mecrası haline geldi.

Mısır, buğday ve arpa gibi tarımsal emtia ise yüksek getirili yatırım fonlarının bile ilgisini çekmeye başladı. Küresel yatırımcının dolardaki değer kaybı karşısında güvenli liman arayışı artınca tarımsal emtia kimi analistler tarafından 2008'in "resesyon geçirmez" yatırım aracı olarak kabul edildi. Tarımsal emtia içinde ise son dönemde kakaonun çıkışı herkesi şaşırtıyor.

Üretici ülkelerdeki kakao işçilerinin grevleri ile sekteye uğrayan üretim ve fon yatırımcılarının güvenli liman arayışı kakao fiyatlarını son 23 yılın zirvesine çıkardı. Tarımsal emtianın yeni bombası olarak gösterilen kakao fiyatlarındaki bu çıkış yatırımcıları memnun etse de işin reel sektör tarafı da var. Çikolata üreticileri kakaodaki yükselişten huzursuz. Son dönemde zaten bir çok ülkede gıda enflasyonunu körükleyen süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışından ciddi bir maliyet artışı altına girmiş durumdalar.

Marketwatch'da yer alan habere göre mart vadeli ham kakao fiyatları geçen çarşamba günü ton başına 2 bin 454 dolardan kapandı, gün içinde ise 2 bin 471 dolara kadar çıktı. Bu kakao fiyatlarının 1985 yılının nisan ayından bu yana gördüğü en yüksek fiyat. Kakao tanelerinin kavrulmasının ardından likör kıvamına getirilen çikolata yağı, bir paket çikolatanın yüzde 25'ini oluşturuyor. Yani bir paket çikolatanın maliyetinin dörtte birini oluşturan kakaonun fiyatındaki artış üreticiler için en büyük maliyet kalemi olarak gösteriliyor. Son dönemde süt ürünlerindeki artış karşısında Sharffen Berger gibi ABD'nin önde gelen çikolata üreticileri "bitter" çikolata olarak bilinen kakao yoğun ürünlere ağırlık vermeye başlamıştı.

Marketwatch'un verdiği bilgiye göre çikolatacılar şimdiden maliyetlerindeki artışı nihai tüketicilerine fiyat yoluyla yansıtmaya başladı bile. Ünlü çikolatacı Hershey'nin çikolatalarında kullanılan ve 4'üncü sınıf olarak bilinen sütün fiyatı bir yıl önceye göre yüzde 56 fırlamış durumda. Hershey's ise 2007'nin sonunda standart paket çikolatasının toptan fiyatını yüzde 13 artıracağını belirtmişti. (Referans)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.