Gıda Hattı

Çikolata, antioksidan deposu

16 Ocak 2015, 22:47
Paylaş
Çikolata, antioksidan deposu

Çikolata ve kakaonun çok fazla miktarda polifenol içerdiğinin saptandığını belirten Beslenme Uzmanı İpek Ağaca, antioksidan özelliğe sahip polifenollerin, çevre kirliliği, sağlıksız beslenme, alkol ve sigara gibi vücuda zarar veren etkenlere karşı hücre direncini arttırdıklarını bildirdi.

Çikolatanın sağlık için yararları konusunda açıklamalarda bulunan Ağaca, çikolatanın içerdiği phenethylamine’nin (PEA), sinir sistemini uyardığını, bazı salgıların salınmasını tetiklediğini, ağrıları dindirdiğini ve kişinin kendisini iyi hissetmesini sağladığını söyledi. Ağaca, şöyle devam etti:

“Çikolata aynı zamanda cinsel uyarıcı ve keyif vericidir. Çikolata beyindeki serotonin seviyesini arttırır ve mutluluk hissi verir. Kadınlar, erkeklere nispeten çikolatanın bu özelliklerine karşı daha duyarlıdır. Çikolata, beyni rahatlatıp gevşetir, beynin endorfin salgılamasına neden olarak mutluluk verir. Bu salgı, mutluluk duygusu duymamızı sağlar.

Çikolata ve kakaonun çok fazla miktarda polifenol içerdiği saptanmıştır. Polifenoller antioksidan özelliğe sahip olup; çevre kirliliği, sağlıksız beslenme, alkol ve sigara gibi vücuda zarar veren etkenlere karşı hücre direncini artırır. Son çalışmalar çikolatanın sağlığı koruyan ‘flavonoid’leri de bol miktarda içerdiğini gösteriyor.

Çikolatanın kanseri önlemede, kalp hastalıklarını engellemede, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede ve sadece kokusuyla bile ruh halini olumlu etkilemede rol oynadığı belirtiliyor. Tüm bu olumlu etkilerin ana kaynağı; çikolatanın içerdiği polifenol ve içeriğindeki prosiyanidin, epikateşin, kateşin gibi antioksidan bileşimlerdir.”

Çikolata tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalara da dikkat çeken Beslenme uzmanı İpek Ağaca, şunları kaydetti:

“Çikolata sayılan tüm bu avantajların yanında, fazla tüketilirse yüksek şeker ve yağ içeriğiyle şişmanlığa ve birçok hastalığa davetiye çıkartabilmekte. Çikolata; özellikle kan şekerimiz düştüğünde, yani acıktığımızda, hızla kana karışır ve emilir. Ancak hemen ardından negatif feed-back etki ile ilkinden daha fazla acıkma hissettirir. Özellikle diyabeti veya hipoglisemisi olan kişiler çikolata tüketirken çok dikkatli olmalılar. Bu kişiler, uygun miktarda diyabetik çikolata tercih edebilirler. Fazla kilo problem olan kişilerin de çikolata tüketimine dikkat etmesi gerekir. Ayrıca; çikolata, migren hastalarında olumsuz etkiler gösterebildiğinden bu kişilerin temkinli yaklaşmasında fayda var.

Çikolatanın olumlu etkilerini gösteren bilimsel çalışmalar, 50-80 gram arasında çikolata tüketildikten sonra bu etkileri gösterdiğini saptamıştır. Ancak çikolatanın mutluluk verici özelliği, miktarla ilişkili değildir. 20 gr çikolata ile 100 gr çikolatanın verdiği haz ve yarattığı his aynıdır. Bu nedenle tüketirken miktarı abartılmamalı.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.