Gıda Hattı

Çiğneme sesi neden bazı insanları daha fazla rahatsız ediyor?

9 Ekim 2021, 09:50
Paylaş
Çiğneme sesi neden bazı insanları daha fazla rahatsız ediyor?

Mizofoni kavramıyla daha önce karşılaşmamanız muhtemel. Mizofoni, bazı seslerden aşırı rahatsız olma ve gürültüden uzaklaşma isteği. Rahatsız edici seslerin başında da çiğneme sesi gelir. Hatta bazı insanlar bu sese tahammül etmekte zorlanır.

Tırnakların tahtaya sürtmesi, strafor köpük kutuların birbirine sürttüğünde çıkan ses ve su damlamalarından çıkan sesler de diğer örnekler.

İngiltere’de 3000 kişiyle yapılan bir anket çalışması katılımcıların %49’unun en nefret ettiği sesin çiğneme sesi olduğunu gösteriyor. Kadınların %55’i bu sesten nefret ederken erkeklerin %43 çiğneme sesinden nefret ediyor. Peki çiğneme sesi neden bu kadar rahatsız edici ve neden bazı insanları diğerlerinden daha fazla etkiliyor?

"Süper duyarlı bağlantı" mizofoniden sorumlu olabiliyor

Newcastle Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yayınlanan yakın tarihli bir çalışma, çiğneme sesinden aşırı rahatsız olan kişilerin beyin taramalarını, olmayanlarla karşılaştırdı. Sonuçlar, sesten çok rahatsız olan kişilerde, işitsel korteks ile yüz, ağız ve boğazla ilgili motor kontrol alanları arasında "süper duyarlı" bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar bulguların bu bağlantının "ayna sistemi" denen bir şeyi harekete geçirdiğini gösterdiğine dikkat çekiyor. Ayna sisteminin kendi beynimizi benzer şekilde harekete geçirerek diğer bireyler tarafından yapılan hareketleri işlememize yardımcı olduğunu açıklıyor.

Araştırmacılar mizofonisi olan kişilerde ayna sisteminin istem dışı aşırı uyarımının diğer insanlar tarafından çıkarılan seslerin kontrolleri dışında vücutlarına girdiğinde böyle bir algının oluşmasına sebep olduğunu düşünüyor.

Ayrıca, mizofonisi olan bazı insanlar tetikleyici sesi üreten eylemi taklit ederek semptomlarını azaltabiliyor. Hatta bu bilgiyi kullanmak, durumu olan insanlar için yeni tedaviler geliştirmemize yardımcı olabiliyor.

Son olarak mizofoni, bazı insanların sosyal yaşantılarını olumsuz etkilerken bazı bireyleri daha sinirli hale getiriyor. Hayat kalitesini düşürebildiğini söylemek mümkün. İkili ilişkileri de olumsuz etkileyebiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.