Gıda Hattı

Çiğdem Talu kimdir? Çiğdem Talu hayatı

28 Mayıs 2022, 12:03
Paylaş
Çiğdem Talu kimdir? Çiğdem Talu hayatı
Çiğdem Talu kimdir? Başarılı bir yazar ve öğretmen olan Çiğdem Talu hayatı ve kariyeri merakla araştırılan bir konudur. İşte Çiğdem Talu biyografisi...

Çiğdem Talu kimdir? Söz yazarı ve öğretmen kimliği ile merak edilen isimlerden biri olan Çiğdem Talu hakkında tüm detaylar...

Çiğdem Talu biyografi

doğum; 31 Ekim 1939

ölüm; 28 Mayıs 1983

mesleği; Türk şair, söz yazarı ve öğretmen.

Çiğdem Talu hayatı ve kariyeri

Türk popunun en önemli söz yazarlarından biri sayılan Çiğdem Talu, 1939 yılında İstanbul'da doğdu. Robert Kolej mezunudur. Işık Lisesi'nde İngilizce öğretmenliği yaparken 1972'de "Ağlıyorum Yine" adlı ilk şarkı sözünü yazdı ve bu şarkı, Nilüfer'in "Kalbim Bir Pusula" adlı ilk plağının arka yüzünde yer aldı. Bu plağın başarısı üzerine, başta Yeliz ve Füsun Önal olmak üzere herkese söz yazmaya başladı. 1975'te ilk defa yapılmakta olan Eurovision Türkiye elemelerine; Füsun Önal ("Minik Kuş"), Yeliz ("hayalimdeki adam") ve Uğur Akdora ("Anılar") için yazdığı şarkılarla katıldı. Yine aynı yıl Melih Kibar ile tanıştı ve bir ekip olarak çalışmaya başladılar. İlk olarak Erol Evgin için "İşte Öyle Bir Şey"i yazdılar ve bu şarkının görülmemiş ölçüde ilgi görmesi üzerine Erol Evgin ile sürekli olarak çalışmaya başladılar.

Yine '70 ortalarında, müziğini Timur Selçuk'un yaptığı ve AST tarafından sahnelen "Nereye Payidar" adlı oyunun şarkı sözlerini yazdı ve bu yazdıkları ile herkese 'aydınlık yüz' ünü gösterdi. hem bu dönem, hem daha sonra; Çiğdem Talu, Erol Evgin dışında; aralarında Nükhet Duru, Ajda Pekkan ve Zerrin Özer'in de bulunduğu epeyce sanatçıya, tamamı da ses getiren şarkılar yazdı. Türk müziğine onlarca güfte bırakan sanatçı 28 Mayıs 1983 de yakalandığı meme kanserini yenemeyerek hayatını kaybetti. Sanatçı adına daha sonra anmak için birçok ünlü sanatçı tarafından konserler düzenlendi. 2006 yılında Çiğdem Talu'nun bazı şarkıları özel bir albüm haline getirildi.

Çiğdem Talu, aynı zamanda Muvakkar Ekrem Talu'nun kızı, Ercüment Ekrem Talu'nun torunu, Recaizade Mahmut Ekrem'in torununun kızıdır. Çiğdem Talu'nun kızı, Zeynep Talu da söz yazarı ve müzik produktörüdür.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.