Gıda Hattı

Çiğ süt dışındaki ürünler AB standartlarına uygun

11 Temmuz 2008, 14:41
Paylaş

Tarım Bakanlığı'nın analizleri, çiğ süt dışında iç piyasada satılan ürünlerin güvenilir olduğunu ortaya koydu. Rusya'nın zirai ilaç kalıntısı nedeniyle bazı ürünlerin ithalatını durdurması, iç piyasada satılan ürünlerin güvenliği konusunda şüpheler uyandırırken, Tarım Bakanlığı’nın analizlerinden bu şüpheleri ortadan kaldıracak sonuçlar çıktı. AB ' ye uyum çalışmaları kapsamında 2005 yılından bu yana iç piyasada satılan gıda ürünlerini çeşitli satış ve üretim noktalarından toplayarak analizlerini yapan Tarım Bakanlığı'nın yayınladığı verilere göre, çiğ süt dışındaki ürünlerin AB standartlarına uygun olduğu belirlendi.

15 bin 921 numuneden 274’ü sorumlu

Tarım Bakanlığı'nın yürüttüğü gıda denetim ve kontrolleri kapsamında, 81 ildeki tarım müdürlüklerinin, 2007 yılında halk pazarı , market , manav ve hal gibi satış noktalarından topladığı yaş sebze meyve ürünlerinden alınan numuneler, akredite laboratuarlarda analiz edilerek pestisit ( zirai ilaç kalıntısı ) arandı . Pestisit Kalıntı Denetim ve İzleme Programı kapsamında bezelye, biber, buğday, çilek, domates, ekmek, elma, erik, greyfurt, havuç, hıyar, kabak, karnabahar, soğan, taze fasulye, kavun, kayısı, kiraz, limon, mandalina, marul, muz, patates, patlıcan, pirinç, portakal, portakal suyu, üzüm ve bebek mamasından oluşan 15 bin 921 numune incelendi. Türkiye genelinde toplanan numunelerin analizinden sadece 274 numunede yüksek oranda pestisit kalıntısına rastlandı.

Kırmızıbiberde aflatoksine dikkat

Toplanan 794 peynir numunesinde yapılan mikrobiyolojik analiz sonucunda 7 numunede salmonella, 35 numunede ' staphylococcus aureus ', 106 numunede ' eseheric hia coli ' bakterisine rastlandı. Yapılan denetimlerde sıvı yağ, buğday, un, alkolsüz içeceklerde yapılan analizlerde ise olumsuz numune çıkmadı. Kırmızı toz ve pul biberde yapılan toksikolojik kontrolde analiz edilen numunelerin yüzde 10'undan fazlasında yüksek oranda aflatoksin ve aflatoksin Bl ' e rastlandı. Analiz edilen kuru kayısı numunelerinin yüzde 20'sinde yüksek oranda kükürtdioksit, yerfıstığı, antepfıstığı, ceviz ve kuru incir numunelerinin yaklaşık yüzde 3. 5' unda yüksek oranda aflatoksin, ıspanak ve marul numunelerinin yüzde birinde yüksek oranda nitrat görüldü.

Analizlerde en kötü sonuç sütten çıktı

Tarım Bakanlığı, illerinde yürüttüğü rutin gıda denetim programlarına ek olarak, gıda maddesinin taşıdığı riskle orantılı olarak hazırlanan yıllık denetim ve izleme programları gereği de gıda zincirinin her aşamasında denetimler yapıyor. 2007 yılında 27 farklı ürün ve risk bazında denetim ve izleme programı uygulayan bakanlık, bu yıl da risk bazında 36 üründe denetim programı, 11 üründe izleme programı, 61 üründe pestisit kalıntı denetim programı, 19 üründe aflatoksin denetim programı, 12 değişik ürün sınıfında etiket denetim ve kontrol programını yürütüyor. 2007 yılında yapılan denetimler kapsamında gerçekleşen analizlerde en kötü sonuç çiğ süt numunelerinden çıktı. Geçen yıl farklı illerden toplanan 55 süt numunesinde canlı bakteri ve somatik hücre sayısına bakıldı. 55 numuneden 19’u temiz çıkarken 36’sında geçerli limitlerin üzerinde bakteri ve somatik hücre görüldü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.